ABD, ICC başsavcısının Netanyahu hakkındaki “tutuklama emri talebini” reddetti

ABD Başkanı Biden, ICC Başsavcısı Han'ın kararına yazılı bir açıklama yaparak tepki gösterdi ve kararı kabul etmediğini belirtti.

Biden açıklamasında şunları söyledi: “UCM Başsavcılığının İsrailli liderler hakkında tutuklama kararı istemesi utanç vericidir. Bu Başsavcı ne karar verirse versin, İsrail ile Hamas'ı aynı kefeye koymak mümkün değil. Güvenliğine yönelik tehditlere karşı her zaman onun yanında olacağız. İsrail'in”. .” değerlendirmesini yaptı.

Blinken'in tepkisi

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ICC Başsavcısı Khan'ın İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant hakkında tutuklama kararı talebini esasen reddettiğini açıkladı.

Blinken yazılı bir açıklama yaparak şunları söyledi: “ABD, ICC Başsavcılığının bugün üst düzey İsrailli yetkililer ve Hamas teröristleri hakkında tutuklama emri duyurmasını temelden reddediyor. Başsavcının İsrail ve Hamas hakkındaki görüşünü aynı şekilde reddediyoruz.” yorum yaptı.

Bu davada Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin İsrail üzerinde yargı yetkisinin bulunmadığını savunan Blinken, Başsavcı Khan'ın İsrail'e diğer ülkelere gösterdiği “meşru müdafaa hakkını” vermediğini söyledi.

Netanyahu'ya tutuklama kararı

Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) Başsavcısı Kerim Han, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant hakkında “tutuklama emri” talebinde bulunduğunu açıkladı.

ICC'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Khan, İsrail Başbakanı Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın yanı sıra Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, Hamas'ın Gazze'deki lideri Yahya Sinwar ve Hamas'ın askeri kanadı Muhammed, İzzeddin el Kassam Tugayları lideri Ed-Dayf hakkında “tutuklama emri” talep etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir