ABD Temsilciler Meclisi eski Başkanı Pelosi, Netanyahu'yu istifaya çağırdı

ABD Kongresi'nin kıdemli üyesi ve Temsilciler Meclisi eski Başkanı Pelosi, İrlanda'daki bir televizyon kanalına verdiği röportajda Gazze'deki son duruma değindi.

Pelosi, ABD'nin İsrail'in güvenliğine her açıdan bağlı olduğunu ancak Netanyahu'nun 7 Ekim 2023'ten sonra uyguladığı yöntemlere katılmadığını vurguladı.

“İsrail'in meşru müdafaa hakkını tanımalıyız. Netanyahu'nun politikalarını ve uygulamalarını reddediyoruz. Yapılanlar korkunç, onun (Netanyahu'nun) tepkisinden daha kötü ne yapılabilirdi?” Pelosi, Gazze'deki yıkımın devasa olduğunu söyledi.

“Netanyahu istifa etmeli, bunun nihai sorumlusu o.” Yorum yapan Pelosi, Kongre'de her zaman İsrail'in çıkarlarını savunduğunu ancak bugünkü durumun açık olduğunu söyledi.

Netanyahu'yu iki devletli çözüme engel olmakla suçlayan Pelosi, “Barıştan mı korkuyor yoksa sadece istemiyor mu bilmiyorum ama yıllardır iki devletli çözümün önünde engel teşkil ediyordu.” ” dedi.

ABD Temsilciler Meclisi geçtiğimiz günlerde İsrail'e yönelik 26 milyar dolarlık yeni bir yardım paketini onaylarken, Pelosi söz konusu pakete “evet” oyu veren milletvekilleri arasında yer aldı.

Söz konusu paketin bu hafta Senato'da tartışılıp kabul edilmesi bekleniyor. ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna ve Tayvan'a yapılacak yardımı da içeren 95 milyar dolarlık paketi masasına gelir gelmez imzalayacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir