Aile ve Gençlik Fonu'na 6 bin 753 başvuru

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bir dizi ziyarette bulunmak üzere Kahramanmaraş'a gelen Göktaş'ın, evlilik öncesi eğitim almaya başlayan çiftlerle görüştüğü belirtildi.

Açıklamada görüşleri dile getirilen Bakan Göktaş, ilk olarak deprem bölgesinde kurulan Aile ve Gençlik Fonu'na 6 bin 753 başvuru yapıldığını, 392 çiftin evlilik öncesi eğitimden yararlandığını söyledi.

Başvuru sürecinde çiftlerin deneyimlerini, düşüncelerini ve isteklerini dinleyen Bakan Göktaş, çiftlere verilen bu eğitimin ev ödevi olarak algılanmamasını istedi.

Bakanlığın halihazırda evlenmek isteyenlere evlilik öncesi eğitim verdiğini belirten Göktaş, aile kurumunu desteklemek, güçlendirmek ve gençleri sosyal risklerden korumak amacıyla bu fonu kurduklarını söyledi.

Bakan Göktaş, aile oluşumunu her zaman teşvik ettiklerini ve aileyi güçlendirmeyi ana hedef olarak belirlediklerini söyledi. “Bu projeyle gençlerin evlilik sürecinde sağlıklı bir adım atmasına ve mutlu bir aile hayatı kurmasına yardımcı oluyoruz. 15 Şubat'tan bu yana Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinden toplam kişi katkı sağladı. Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla oluşturduğumuz Aile ve Gençlik Fonu'na “6.753 başvuru yapıldı, 392 çift evlilik öncesi eğitimden yararlandı”. dedi.

Projenin aile birliğini güçlendireceğini ve gençlerin bilgili, sağlıklı ilişkiler kurabilen bireyler olarak yetişmelerine yardımcı olacağını vurgulayan Bakan Göktaş, şöyle konuştu:


“Evli çiftlerin özellikle depremin getirdiği zorlukların aşılmasında birbirlerine destek olmalarını önemli buluyorum. Bu proje kapsamında verilen evlilik öncesi eğitimler, genç çiftlere hem duygusal hem de pratik beceriler kazandırarak daha güçlü bir toplum temeli oluşturmayı amaçlıyor.


Eğitim teklifi iletişimden çatışma çözümüne, finansal planlamadan aile rollerini paylaşmaya kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu tür projeler toplumun temel birimi olan ailenin güçlenmesine yardımcı olacaktır. Gençlerimizin daha bilgili, sağlıklı ilişkiler kurabilen bireyler olarak yetişmesine yardımcı olduğuna inanıyoruz. Daha sağlıklı, daha mutlu aileler için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”

Bakan Göktaş, temasları kapsamında Onikişubat Gündüz Bakımevi, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezini de ziyaret ederek, faaliyetler hakkında bilgi aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir