Akdeniz'de göçmen teknesinin batması sonucu 9 kişi hayatını kaybetti

Afrika'dan Avrupa'ya uzanan düzensiz göç yollarından biri olan Orta Akdeniz'de göç akımları ve deniz olayları yaşanmaya devam ediyor.

İtalya Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Akdeniz'de Lampedusa adasının 30 mil güney doğusunda arama bölgesi içerisinde batan küçük botun kurtarma operasyonuna destek sağlandığı belirtildi. (SAR) Malta.

Bölgeye giden Sahil Güvenlik devriye botunun 22 kişiyi kurtardığı, ayrıca biri kız olmak üzere 9 kişinin cansız bedenine ulaştığı bildirildi.

Açıklamada, kurtarma operasyonunun denizde zor şartlarda yürütüldüğü, bazı yerlerde dalga yüksekliğinin 2,5 metreye ulaştığı belirtildi.

Kurtarılan göçmenlerin ciddi hipotermi durumu altında olduğu ve Lampedusa adasına götürüldükleri görüldü.

Bu arada, Uluslararası Göç Örgütü'nün (IOM) kayıp düzensiz göçmenlere ilişkin derlediği verilere göre, yılbaşından 8 Nisan'a kadar orta Akdeniz'de denizde 385 göçmen kayıptı.

Ancak İtalya İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre bu yıl 1 Ocak-10 Nisan tarihleri ​​arasında deniz yoluyla ülkeye giriş yapan düzensiz göçmen sayısı 15 bin 774 oldu. 31 bin 128.


Orta Akdeniz'de düzensiz göç sorunu

Avrupa'ya yönelik düzensiz göç akışında İtalya, Malta, Libya ve Tunus arasındaki Orta Akdeniz rotası son yıllarda yoğun hareketliliğin yaşandığı rotalardan biri olarak öne çıkıyor.

Kuzey Afrika kıyılarından denize açılan ve daha sonra yardım isteyen düzensiz göçmenler, Avrupalı ​​devlet yetkilileri yerine genellikle Avrupa kökenli sivil toplum kuruluşları tarafından kurtarılıyor. Söz konusu STK'lar, AB üyesi ülkelerin “güvenli bölge” sağlamaması nedeniyle kurtardıkları düzensiz göçmenleri tahliye etmekte zaman zaman zorluk yaşıyor.

Geçtiğimiz yıldan bu yana İtalya'da yapılan son yasal düzenlemeler nedeniyle STK'lar faaliyetlerini yürütmekte bazı zorluklarla karşı karşıya kalıyor.

Akdeniz'i kendi başlarına geçebilen veya kurtarılan göçmenler için Avrupa'da ilk yer genellikle Kuzey Afrika'ya en yakın kara parçası olan İtalya'nın Lampedusa adası, bazen de Malta oluyor.

Öte yandan her yıl çok sayıda düzensiz göçmen Akdeniz'i geçmeye çalışırken teknelerin alabora olması veya aşırı kalabalık nedeniyle su ve havanın kalmaması nedeniyle hayatını kaybediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir