Aliyev: Dağlık Karabağ'a yeniden yerleşim Eylül ayında başlayacak

Azerbaycan lideri Aliyev, Dağlık Karabağ'a yerleştirmeyle ilgili şunları söyledi: “İlk yer değiştirilecek olanlar öğrenciler ve öğretmenler olacak. Karabağ Üniversitesi faaliyetlerine başlayacak” dedi.

REKLAM

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, savaşın sonunda Ermeni nüfusunun göç ettiği Dağlık Karabağ'ın başkenti Hankendi'ye eylül ayında yeniden yerleşimin başlayacağını duyurdu.

Aliyev bu açıklamayı Bakü'nün 2023 yılında yeniden ele geçirdiği Dağlık Karabağ'ın Hocalı kasabası sakinleriyle yaptığı toplantıda yaptı.

Aliyev'e, bir zamanlar esir tutulduğunu söylediği Hankendi'yi ziyaret etmek istediğini söyleyen bir sakine Azerbaycan lideri, “Gidin bu yerleri görün. Çünkü Eylül ayında Hankendi'ye yeniden yerleşim başlayacak” dedi.

Aliyev şunları söyledi: “İlk taşınanlar öğrenciler ve öğretmenler olacak. Karabağ Üniversitesi faaliyetlerine başlayacak” dedi. dedi.

Aliyev, Rus barış güçlerinin bölgeden çekilmesi nedeniyle geçen ay kapatılan Rus-Türk ortak ateşkes izleme merkezinin bulunduğu hayalet kasaba Ağdam'da da yeniden yerleşimin başlayacağını kaydetti.

Azerbaycan güçleri Eylül 2023'te Hankendi'yi ele geçirdi ve orada yaşayan en az 100.000 etnik Ermeni bölgeden kaçtı.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nden bir yetkili, göçten bir ay sonra Hankendi'de yalnızca birkaç yüz kişinin kaldığını söyledi.

Ermenistan, Azerbaycan'ı etnik temizlikle suçlarken; Bakü, enklavdaki Ermenilerin bölgede kalmaya devam edebileceklerini duyurdu.

Karabağ Ermenileri, Azerbaycan'da kendilerini güvende hissetmedikleri için bölgeyi topluca terk ettiklerini söylüyor.

Ermenistan'ın dört ıssız sınır köyünü Azerbaycan'a geri vermesi, bu ay Erivan sokaklarında kitlesel protestolara yol açtı ve Başbakan Nikol Paşinyan'ın istifası yönünde çağrılarda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir