Almanya: Ukrayna'daki barış zirvesinden kimsenin yüksek beklentisi olmamalı

Scholz, Stern dergisine yaptığı açıklamada, İsviçre'deki zirvede nükleer santrallerin güvenliği, tahıl ihracatı, esir değişimi ve nükleer silah kullanımına ilişkin tabu olması gereken konuların ele alınacağını söyledi.

“Kimsenin yüksek beklentileri olmasın. Oradaki savaşın sona ermesi için pazarlık yapmayacağız.” Scholz, “En iyi ihtimalle Ukrayna ile Rusya arasında doğrudan müzakerelere yol açabilecek bir sürecin başlamasının” mümkün olabileceğini kaydetti.

Scholz, Avrupa ülkelerinin Ukrayna'ya verdiği desteği yetersiz değerlendirerek, “Açıkçası yeterli değil. Bu çok üzücü çünkü Ukrayna'nın acilen daha fazla hava savunma sistemine ihtiyacı var. (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin açıkça Ukrayna'nın altyapısını yok etmek istiyor.” dedi.

Ancak Başbakan Scholz, Almanya'da bir kadın cumhurbaşkanı seçilmesinden yana olduğunu belirterek, “2027'de Bellevue Sarayı'nda (cumhurbaşkanlığı konutu) bir kadın seçersek mutlu olurum” dedi. dedi.

Ukrayna'daki barış zirvesinin 15 ve 16 Haziran'da İsviçre'nin Nidwalden kantonuna bağlı Bürgenstock şehrinde yapılacağı açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir