Amazon, bulut bilişim biriminde yüzlerce kişiyi işten çıkarıyor

Şirket, son işten çıkarmaların küresel satış, pazarlama ve hizmetlerdeki yüzlerce rolü ve fiziksel mağaza teknolojisi ekibindeki yüzlerce rolü etkilediğini söyledi.

Amazon Web Service (AWS) sözcüsü, “Müşterilerimize yenilik sunmak için yatırım yapmaya, işe almaya ve kaynakları optimize etmeye devam ettiğimiz için bu kararlar zor ama gerekli” dedi. Dedi.

Şirket, ABD merkezli çalışanların en az 60 gün boyunca ücret ve yan haklar alacağını, başka bir iş bulmalarına yardımcı olacağını ve geçici sağlık yardımlarına erişebileceklerini söyledi.

Ayrıca kıdem tazminatına da hak kazanacaklar.


Teknoloji sektöründe işten çıkarmalar %73 arttı.

Geçen yılın sonu itibarıyla Amazon'un, yükleniciler ve geçici personel hariç 1,5 milyondan fazla tam ve yarı zamanlı çalışanı vardı.

Amazon, AWS aracılığıyla yapay zekaya (AI) odaklanıyor ve aynı zamanda geçen ay güvenlik ve araştırma girişimi Anthropic'e de yatırım yapıyor.

ChatGPT'ye yatırım yapan Microsoft'un da aralarında bulunduğu teknoloji devleri, yapay zeka yeteneklerini geliştirmek için yarışıyor.

Ocak ayında Amazon, yan kuruluşları Twitch, Prime Video ve MGM Studios'ta yüzlerce kişiyi işten çıkardı. Yayıncının iş gücünün üçte biri olan 500'den fazla Twitch çalışanı işten çıkarıldı.

ABD'li danışmanlık şirketi Challenger, Gray & Christmas'a göre teknoloji sektörü 2023'te 168.032 kişiyi işten çıkaracak; Bu da 2022 yılına göre yüzde 73 oranında bir artış anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir