Avrupa Komisyonu başkanlığını kaybetmek istemeyen von der Leyen'i zorlu müzakereler bekliyor

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin ardından parlamentodaki sandalyelerin net dağılımıyla birlikte gözler AB'nin önümüzdeki 5 yılında söz sahibi olacak isimlerde.

27 üyeli AB'de en önemli görevlerden biri yürütme organı olan Avrupa Komisyonu'nun yönetimidir.

Avrupa hukukuna göre Avrupa Komisyonu Başkanı, üye ülke liderlerinin oybirliğiyle belirleniyor ve Avrupa Parlamentosu'ndan güven oyu alması halinde göreve gelebiliyor.

Bu görevi bir dönem daha sürdürmeye kararlı olan Alman siyasetçi Ursula von der Leyen, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından baskı uygulamaya başladı.

Seçimlerde en fazla sandalyeyi von der Leyen'i aday gösteren Avrupa Halk Partisi'nin (EPP) kazanmasına karşın, von der Leyen'in yeniden seçilebilmesi için 2015'te yapılacak oylamada en az 361 oy alması gerekiyor. 720 sandalyeli bir Parlamento Avrupa Parlamentosu ve AB liderlerinin nitelikli çoğunluğunun desteği.

EPP'nin kazandığı 186 sandalye von der Leyen'in işini kolaylaştırıyor ama bunu garanti etmiyor.

Von der Leyen'in ittifakları arasında iklim kriziyle ilgili politikalar konusunda sık sık çatıştığı Yeşiller ve Avrupalı ​​Muhafazakarlar ve Reformistler (ECR) grubu ile ittifak kurduğu merkez sol Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı (S&D) yer alıyor. Geçtiğimiz dönemde liberal Renew Europe'un (Renew Europe) -RE grubunu kendi tarafına çekmeye çalıştığı biliniyor.

Von der Leyen, kendisini destekleyen EPP'nin yanı sıra S&D ve RE ile ittifakla 403 sandalyeye ulaşsa bile, bu gruplardan bazı milletvekillerinin mutlak oylamayı desteklememesi ihtimali nedeniyle mutlak çoğunluğu elde edemeyebileceği tahmin ediliyor. çoğunluk. Cumhurbaşkanlığına aday Alman siyasetçi. Çünkü 2019 yılında von der Leyen, EPP ile S&D ve RE arasındaki ittifakın ardından, gruptan bazı milletvekillerinin ayrı kararları sonrasında toplam 417 sandalyeye sahip olmasına rağmen sadece 9 oy farkla seçilmişti.

Bu sefer ittifak kurmak kolay olmayacak

2019'dakine benzer bir durum yeniden ortaya çıkarsa von der Leyen sağ veya sol gruplarla ittifak kurmak zorunda kalabilir.

Von der Leyen, yükselişte olan ve 73 sandalye kazanan milliyetçi, AB karşıtı ve aşırı sağ partilerden oluşan ECR'ye veya Yeşiller'e yaklaşmak zorunda kalabilir.

Ancak her iki olasılığın da karşı karşıya olduğu çeşitli zorluklar vardır.

İklim krizi politikaları konusunda von der Leyen Komisyonu ile anlaşmazlığa düşen Yeşiller'in şartı, Avrupa genelinde şiddetli çiftçi protestolarına neden olan “Yeşil Anlaşma” yasasının yürürlüğe girmesini sağlamak olduğu için anlaşmaya varılması zor görülüyor. , gel ve dokunulma.

Öte yandan göçmenlik ve yabancı karşıtı politikaları nedeniyle eleştirilen İtalya Başbakanı Giorgia Meloni'nin ECR'sine yakınlaşma çabaları EPP'nin önceki seçimlerdeki müttefikleri S&D ve RE'yi rahatsız ederken, Yeşiller açıkça şunu ilan etti: böyle bir koalisyonda yer almazlardı.

Parlamentodaki ikinci büyük grup olan S&D'nin parçası olan Avrupa Sosyalistleri Partisi'nin (PES) genel sekreteri Giacomo Filibeck şunları söyledi: “Biz olmasak bile ECR'nin müttefiki olmamız mümkün.” Meloni bu açıklamayı kullanarak koalisyonun kapısını kapattı.

Böyle bir durumda von der Leyen'in merkez sağ ve sol müttefiklerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalarak ECR'yle yola devam edeceği ya da iklim politikalarında bazı ayrıcalıklar tanıyarak Yeşiller'in de dahil olduğu S&D ve RE koalisyonuyla yoluna devam edeceği tahmin ediliyor.

AB liderlerinin desteğine de ihtiyacı olacak

İtalya, Fransa ve Almanya'nın liderleri Giorgia Meloni, Emmanuel Macron ve Olaf Scholz, Avrupa Parlamentosu'nun farklı gruplarını temsil ediyor. Scholz S&D grubuna, Macron liberal RE'ye ve Meloni ECR'ye ait.

Macron ve Scholz partilerinin istenilen başarıyı elde edemediği seçimlerde, basında iki liderden oluşan grupların ancak ECR ile ittifak kurulmaması halinde von der Leyen'i destekleyeceği yönünde söylentiler dolaşıyor.

Bu desteğin karşılığında Sosyalistlere AB Konseyi başkanlığı verildi; Liberallerin Dışişleri ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilciyi istedikleri iddia ediliyor.

Ukrayna'ya verdiği destek yeniden seçilmesini kolaylaştırabilir

Brüksel merkezli Avrupa Politika Merkezi'nde (EPC) uzman Amanda Paul, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, von der Leyen'in ihtiyaç duyduğu 361 oya ulaşabileceğini ancak bu süreçte herkesin desteğine sahip olmadığını söyledi. diğer büyük EPP üyesi. Almanya'daki partisi de dahil olmak üzere partiler.

Paul, “Bu, ittifaklarını desteklemek için başka milletvekilleri araması gerektiği anlamına geliyor. Bunu yapabileceğinden emin değilim” dedi. Dedi.

Özellikle dış politikada sürekliliğin sağlanması açısından von der Leyen'in seçilmesinin tercih edileceğini belirten Paul, şunları kaydetti: “Şahsen ben von der Leyen'in ikinci dönem görevde kalmasının tercih edileceğini düşünüyorum. Bunu Ukrayna için söylüyorum çünkü Ukrayna Ukrayna'da savaşın başından bu yana en gür seslerden biri olduğunu “Net bir yaklaşımı ve politikası var” dedi.

İsrail yanlısı tutumu engel teşkil edebilir

Özgür Brüksel Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Koert Debeuf da Komisyon Başkanını seçecek olan Konsey'de bu kez aşırı sağcı liderlerin yer alacağını ve bazı ülkelerde belirsizlikler bulunduğunun altını çizerek, şunları söyledi: ” Meloni, Komisyon'un bir sonraki başkanını belirlemek için masada. Fransa'daki yeni seçimlerle ilgili bazı soru işaretlerimiz var.” olacak.” dedi.

Von der Leyen'in ikinci başkanlık dönemine birden fazla ülkenin karşı çıkması durumunda işlerin zorlaşacağını belirten Debeuf, seçimlerde aşırı sağın güçlendiği ülkeler arasında bir ittifak riskinin ortaya çıktığını şöyle anlattı:

“Mesela İtalya'da durum böyle olsa bile Fransa'da, Hollanda'da, Avusturya'da ve diğerlerinde ne olur bilemiyorum. Bir konuda koalisyon kurarlarsa fikir birliğine varmak daha da zorlaşır. “

İsrail'e yönelik tutumunun von der Leyen'e verilen desteği olumsuz etkileyebileceğini vurgulayan Debeuf, Alman siyasetçinin yeniden seçilme şansının yüzde 80 olduğunu ancak sonuçta kendisinin seçileceğini düşündüğünü söyledi.

Von der Leyen'in İsrail yanlısı duruşu aylardır hem Avrupa sokaklarında hem de Avrupa yönetimi içinde eleştiriliyor. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell şunları söyledi: “Von der Leyen'in tamamen İsrail yanlısı bir pozisyon aldığı ve uluslararası platformda kendisinden başkasını temsil etmediği İsrail gezisinin jeopolitik maliyeti Avrupa için siyaset oldukça yüksekti.” değerlendirmesini yaptı.

Von der Leyen'in desteğine üzülen bir diğer isim ise AB Konseyi Başkanı Charles Michel oldu. Michel, von der Leyen'in İsrail'e yönelik tutumunun Birliğe zarar verdiğini söyledi ve Komisyonu “fazla siyasallaşmak ve üye devletlerin onayı olmadan açıklamalar yapmakla” suçladı.

Nihai karar 28 ve 29 Haziran'daki zirvede verilecek.

Avrupalı ​​Liderler Komisyonu'nun başkanlığına ilişkin nihai karar 28 ve 29 Haziran'daki zirvede alınacak.

Ancak bundan önce AB liderleri 17 Haziran'da Brüksel'de resmi olmayan bir zirvede buluşacak ve istişarelerde bulunacak.

28 ve 29 Haziran'daki zirvede 27 ulusal liderden 15'inin desteğini alacak olan Von der Leyen'in, o zamana kadar kararsız kalan liderleri ikna etmesi gerekecek.

Von der Leyen'in yeniden seçilmesine karşı çıkması muhtemel isimlerden birinin Avrupa Konseyi Başkanı Michel olması, Alman siyasetçinin işini zorlaştırıyor.

Hatta zirveye kimin davet edileceğine karar verme hakkına sahip olan Michel'in, destek arama çabalarını baltalamak için von der Leyen'den zirveye hiç katılmamasını istediği iddia edildi.

Tüm bu süreçlerin sonunda Avrupa Komisyonu'nun yeni Başkanı, 16-19 Eylül tarihleri ​​arasında Avrupa Parlamentosu'nda yapılacak oylamayla belirlenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir