Avusturya'nın Salzkammergut bölgesi 2024 Avrupa Kültür Başkenti oldu

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Bad Ischl şehri, etkinliğin bayrak şehri olacak ve kapsamlı Salzkammergut programında yaklaşık 200 projeye ev sahipliği yapacak.

REKLAM

Avusturya'nın Salzkammergut bölgesi 2024 yılında Avrupa Kültür Başkenti olacak.

İki eyalette yer alan pitoresk kasaba, Avrupa Kültür Başkenti'nin geleneksel şehir merkezli yaklaşımından bir ayrılığa işaret ediyor. İlk kez bir bölge kültür başkenti seçilmeyi başardı.

Özellikle Alplerdeki kaplıca kenti Bad Ischl, kültür başkentinin bayrak şehri olacak.

Salzkammergut bölgesindeki programda yerel sanatçılar, dernekler ve kurumların 200'e yakın projesi yer alıyor ve açılışı 20 Ocak'ta Bad Ischl'de gerçekleşecek.

Açılış gösterisinde şarkıcı-söz yazarı Huber von Goisern, bin sesli bir koro ve Eurovision müzik yarışması Kazanan, “sakallı diva” lakaplı Conchita sahneye çıkacak.

Neden Salzkammergut?

Salzkammergut bölgesi, çağrıştırıcı bir manzaraya ve zengin bir tarihe sahiptir.

Hallstatt'tan kısa bir teleferik yolculuğuyla ulaşılan ve dünyanın en eski tuz madeni olarak kabul edilen “Salt Worlds”, ziyaretçilerine yerin 400 metre altına inme ve elle kazılmış tünelleri keşfetme fırsatı sunuyor.

19. yüzyılda Salzkammergut, Habsburg monarşisinin yazlarını burada geçirmeyi tercih eden sosyal seçkinlerinin ilgisini çeken gözde bir turizm merkezi haline geldi.

Yakın zamanda düzenlenen bir basın toplantısında Salzkammergut'taki yerel yetkililer gelecek yıl için iddialı planlar ve fikirler açıkladılar.

Avrupa Kültür Başkenti Salzkammergut 2024 Direktörü Elisabeth Schweeger, bölgeyi “anlama”, “açıklama” ve “dünyayla bağlantı kurma” çabalarına dikkat çekerek şunları söyledi: “Bu bölgeyi nasıl anlayacağımızı bulmak için gerçek bir çaba var. sahip olduğu her şeyi ortaya çıkarmak ve onu dünyayla buluşturmak.” dedi.

Resim düzenleyici • Theo Farrant

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir