Bartın Üniversitesi “Sıfır Atık Sertifikası” almaya hak kazandı

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı himayelerinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde başlatılan “Sıfır Atık Projesi” kapsamında çalışmalar kararlılıkla sürüyor.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri çerçevesinde kaynakları korumak ve ortak geleceğe temiz bir dünya bırakmak amacıyla 2018 yılında uygulamasına başlanan projede, Kutlubey, Ağdacı, Ulus ve Kurucaşile'deki BARÜ kampüsleri “” Sıfır Atık Sertifikalı Temel Seviye”.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'nün çeşitli kriterlere göre yaptığı değerlendirmeler sonucunda, diploma almaya hak kazanan ilk yükseköğretim kurumlarından biri olan BARÜ'de sıfır atık yönetim sistemi güçlü bir şekilde hayata geçirildi. tüm yerleşkeleriyle birlikte sertifikalı sıfır atık sertifikası tescillendi.

Rektör Prof. Dr. Orhan Uzun, uygulamaların üniversitenin tüm birimlerinde kurum kültürü haline geldiğini, sürdürülebilir gelecekler, iklim değişikliğine uyum ve dayanıklılık konusunda yürütülen çalışmalarla önemli sonuçlar elde ettiklerini söyledi.

Ortaya çıkan belgenin ortak çalışmaların sonucu olduğunu belirten Uzun, şöyle konuştu:

“Üniversitemizde hayata geçirilen sıfır atık uygulamalarını, gelecek nesillere emanet edilen çevremizi geleceğe daha temiz ve daha yaşanabilir bırakmak için kültürel bir pratiğe dönüştürüyoruz. Bu kapsamda yürüttüğümüz çok sayıda çalışma ve bilimsel proje sonucunda Bu kapsamda tonlarca atığın ekonomiye kazandırılarak sürdürülebilir bir ekosistemin oluşmasına katkıda bulunuyoruz. Kararlılıkla yürüttüğümüz çalışmalarda “Sonuçlarımızı 'Sıfır Atık Sertifikası' ile taçlandırmak bizi örnek bir üniversite olma konusunda daha da motive ediyor. çevre dostudur ve bu alanda farkındalık yaratır. Bu uğurda büyük hassasiyet gösteren Bartın Üniversitesi ailesinin tüm bireylerine emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir