Bayramda sağlıklı tatlı tüketmenin ipuçları – SAĞLIK

Bir ay süren orucun ardından leziz yemeklerin ve tatlıların tüketileceği Ramazan Bayramı'na sayılı günler kaldı.

Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Derya Eren, özellikle makarna ve şerbet bazlı tatlı ve lezzetlerin bayramlarda çok tüketildiğini ve dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatarak, “Tüketilen gıdanın miktarı da bir o kadar önemli” dedi. içeriği olarak. Özellikle tatlılarda miktar çok daha kritiktir. “Bayramlarda kilo almamak ve mevcut kiloyu korumak için tatlı en fazla 2-3 kez tüketilmeli, tatlılar arasında şerbet yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir.”

Tatlı tüketirken o günün genel beslenmesine de dikkat edilmesi gerektiğini, özellikle proteinli kahvaltı yapılmaması ve günün sabahı ekmek tüketilmesini öneren Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Derya Eren servis edilecek. “Yumurta, peynir ve zeytin veya kuruyemişler, salamura etler, yeşillikler ve bol miktarda mevsim yeşillikleri bir arada tüketilmeli. Gün boyu meyve tüketilmemeli, öğle veya akşam yemeğinin ana öğünlerinden biri üzerine sebze konulmalı. Zeytinyağı ve makarna gibi karbonhidrat alışkanlıkları, ana yemeklerle birlikte terk edilmelidir.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Derya Eren, ramazan ayında uzun süre oruç tutulması, sadece 2-3 öğün yemek yenilmesi ve akşam ve gece öğün tüketilmesi nedeniyle diyetin oldukça değiştiğini söyleyerek, yavaş yavaş normal günlük beslenmeye dönülmesi gerektiğini hatırlattı. Derya Eren bu geçiş dönemi için 4 öneride bulundu:

  • Öğün sayısı kademeli olarak artırılmalıdır. Öncelikle günde 3 öğün yemek planlanmalıdır: sabah, öğlen ve akşam. Daha sonra 1-2 ara öğün eklenerek günlük öğün sayısı 4-5'e çıkarılmalıdır.

  • Yemeğin içeriği tatlı tüketimine göre değişmekle birlikte kahvaltıda yumurta ve peynir, öğle yemeğinde zeytinyağlı sebzeler, akşam yemeğinde ise et, tavuk, balık ya da baklagiller gibi protein kaynakları bulunmalıdır.

  • Ara öğün olarak meyve tüketilmelidir. Günde 2-3 porsiyon meyve tüketerek vücudumuzun glikoz ihtiyacını karşılayarak tatlı isteğini azaltabiliriz.

  • Meyveleri kavrulmamış fındık, badem, ceviz gibi kuruyemişlerle veya sütle tüketerek kan şekerimizi dengeleyebilir, tokluğumuzu uzatabiliriz.

Beslenme ve diyet uzmanı Derya Eren'den Ramazan Bayramı'na sağlıklı bir tatlı tarifi: Chia'lı Fit Puding

Malzemeler:

  • 2 bardak süt
  • 2 yemek kaşığı chia tohumu
  • 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi
  • ½ olgun muz
  • 2 çay kaşığı bal
  • 2-3 adet çilek + 6-7 adet fındık (üstünü süslemek için)

Derin bir kapta önce muzu çatalla ezin, çilek ve fındık dışındaki tüm malzemeleri ekleyip pürüzsüz hale gelinceye kadar karıştırın. Karışımdan 4 yemek kaşığı kaplara koyun, üzerine çilek ve fındık parçalarını ekleyin. Afiyet olsun…

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir