Belçika'daki Özgür Brüksel Üniversitesi çalışanları İsrail ile ilişkilerin kesilmesi çağrısında bulundu

Belçika'nın resmi haber ajansı Belga'nın haberine göre, “VUB” adı altında Flamanca eğitim kursları veren Özgür Brüksel Üniversitesi'nde doktora öğrencileri, asistanlar ve 51 profesörün de aralarında bulunduğu 291 kişi, rektör Jan Danckaert'e hitaben bir mektup yazdı.

Mektupta, Danckaert'ten öğrencilerin taleplerini nasıl karşılayacağı konusunda “en geç Cuma gününe kadar” somut bir yanıt beklendiği belirtilirken, şöyle devam ediliyor: “Gazze'de şiddetin devam etmesi ve cezasız kalması, atılan adımların yetersiz olduğunu gösteriyor.” Açıklamaya yer verildi.

Mektupta VUB'dan, Danckaert başkanlığındaki Flaman Üniversitelerarası Konseyi'nin (VLIR) İsrail ile akademik ve ticari ilişkileri kesme sorumluluğunu üstlenmesi isteniyordu.

“Rektörün gecikmesiyle Gazze'de durum kötüleşiyor”

Daha geniş bir karar almak için VLIR başkanı olarak Danckaert'in liderliğinin önemini vurgulayan mektupta şunlar belirtiliyor: “VUB tüm taleplerin karşılanmasına öncülük edebilir. Rektör ne kadar gecikirse Gazze'deki durum o kadar kötüleşir.” İfadesi kullanıldı.

Mektupta Filistin ile uzun vadeli akademik ortaklıklar kurma ihtiyacı vurgulandı ve Danckaert'e personel ve öğrencilerden oluşan bir inceleme komitesi kurması çağrısında bulunuldu.

Mektupta, bu komitenin “üniversitenin tüm yabancı ortaklıklarında tam şeffaflığın sağlanması” yönünde önemli ve gerekli bir adımı temsil edeceği belirtiliyor ve ekliyor: “Aylarca süren diyalogdan sonra bu talepler yerine getirilmezse başka yöntemlere başvurmak zorunda kalacağız.” aksiyon. ” uyarısı verildi.

Mektupta ayrıca protestocuların ve yerleşen öğrenci ve personelin güvenliğinin sağlanması ve “tehdit veya şiddete maruz kalmamalarının sağlanması” çağrısında da bulunuluyor.

Belçika'nın Brüksel, Gent, Anvers, Leuven ve Liège üniversitelerinde mayıs ayı başında başlayan öğrenci protestoları devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir