Beşiktaş'ta 29 kişinin ölümüne neden olan yangın iş kazası mıydı? – GÜNDEM

İstanbul'un Beşiktaş ilçesinde 16 katlı bir binanın bodrum katındaki gece kulübünün tadilatı sırasında çıkan yangında 29 kişinin hayatını kaybetmesi, bir kişinin de ağır yaralanması, sağlık ve güvenlik konusunu yeniden gündeme getirdi. iş yerinde spot ışığı. ajandada.

Yanıcı bir ortamın mevcut olması durumunda ortamda çok küçük bir kıvılcımın bile yangına neden olabileceğini kaydeden İş Sağlığı ve Güvenliği Daire Başkanı Dr. Docente Üyesi Rüştü Uçan, şunları söyledi: “Yangın başladıktan sonra hızla ilerlemiş görünüyor. . Ama yine de bazıları arkadaki kaçış kapılarından kaçmayı başarmış olmalı. “Burada görülenlerin hiçbiri kaçamadı.” dedi.

“Çabuk yanan, kolay tutuşan ve aniden alev alan bir malzeme, mekanı cehennem gibi bir ateş topuna çevirebilirdi.” dedi, iş sağlığı ve güvenliği uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Nuri Bingöl, yenileme çalışmalarına başlamadan önce tedbirlerin alınması gerektiğini, bu tedbirlerde eksikliklerin bulunduğunu söyledi.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Uçan ve İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Dr. Öğr. İstanbul'un Beşiktaş ilçesinde 16 katlı bir binanın bodrum katındaki gece kulübünün iş sağlığı ve güvenliği açısından yenilenmesi sırasında dışarı çıktı. değerli.

“Kapalı alanda ani çıkan yangında 29 kişiyi kurtaramazdık, bin kişi olsaydı…”

Öğr. Üyesi Rüştü Uçan, olay yerinde yaptığı değerlendirmede, “En kısa sürede iyileşeceğim hepimiz için, gerçekten çok acı bir kaza. Kapalı alanda aniden çıkan yangında 29 kişiyi kurtaramadık. Şöyle düşünün: Burası çok kalabalıkken, içeride 500 ila bin kişi varken, 29 kişi tahliye edilemezken bu binlerce insanı nasıl tahliye edebiliriz? dedi.

Yangın olayına iki açıdan bakılması gerektiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Uçan, şunları söyledi: “Öncelikle proaktif bir olay. Böyle bir olay yaşanmadan bunun önüne geçilmeli… Bu tür işletmelerin çıkışında sorun varsa olaysız bir şekilde kapatılmalıdır. Asıl sorun Türkiye'de bunun gibi kaç tane yerimiz var? Irak'ta bir düğünde 143 kişi diri diri yakıldı. Böyle bir kazayla karşılaşmamak için ne yapmamız gerektiğine dikkatle bakmamız gerekiyor. Bu bize örnek olacak. “Keşke bu olmasaydı.” dedi.

“Yangın söndürücü yok muydu?”

Olayı araştıran müfettişlerin evraklar üzerinden izinleri inceleyeceklerini belirten Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Uçan, bu işyerinin kapasitesi ne olursa olsun çok kısa sürede, 2-4 dakikada tahliye edilebilecek bir yapıya sahip olması gerektiğini anlatıyor. Böyle bir durumda, dolayısıyla çıkış kapıları bulunmalı ve kaza anında tahliye mümkün olmalıdır.

“Burada görülen 30 kişi tahliye edilemedi. Yangının çıktığı yerden başka bir yerde kapısı yok muydu? Bunun nasıl olduğunu anlayamıyoruz. Detaylı incelemelerle ortaya çıkacak ama görünen o ki onu tahliye edemediler. Yangın söndürücü yok muydu? diyen Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Uçan şunları söyledi: “Yangını bir iki dakika içinde söndüremezseniz, birdenbire çok büyür. Burada çok yanıcı maddeler var. Daha incelikli olanı var. Alev hızla büyümüş olabilir. “Tahliye koridorlarının olup olmadığını bilmiyoruz.” dedi.

Öğretim Üyesi Rüştü Üyesi Uçan, yenileme alanındaki oksijen seviyesinin normal seviyenin üzerinde olması durumunda çok küçük bir alev kaynağının bile parlama oluşturabileceğini ve insanların kaçamayacağını söyledi ve şunları söyledi: “Böyle bir durumla karşılaşmış olabiliriz. Bu ancak detaylı bir araştırmayla bulunabilecek bir olaydır. Yani sadece yanıcı maddeler değil aynı zamanda akustik yalıtım malzemeleri de vardır. Büyük spot ışıkları ve elektrik kabloları var. Yanmaya uygun çok miktarda malzeme vardır. İlk başta hiçbir şey yapamadılar ve hatta bu kişilerin yangın söndürücüler konusunda hiçbir bilgileri yokmuş gibi görünüyor. Yani başlangıçta herhangi bir yok etme çabası yapılamamıştı.” Açıkladı.

“Çok küçük bir kıvılcım bile yangın başlatabilir.”

Yanıcı bir ortamın mevcut olması durumunda ortamda çok küçük bir kıvılcımın bile yangına neden olabileceğini kaydeden Dr. Öğretmen Üyesi Rüştü Uçan, şunları söyledi: “Yani bir telefon görüşmesi bile bunu başlatabiliyor. Burada kaynak yapılıyorsa kaynak ateşi zaten ilk yangın kıvılcımını tutuşturmaya yeterlidir. Başlangıcından sonra hızla ilerlemiş görünüyor. Ama yine de bazıları arkadaki kaçış kapılarından kaçmayı başarmış olmalı. Burada görülen insanlardan hiçbiri kaçmadı. “29 kişi öldü.” dedi.

Doktor ayrıca kaçış yollarının kapalı olma ihtimalinden de bahsetti. Öğretmen Üyesi Rüştü Uçan da pahalı malzemelerin ve elektronik cihazların çalınma korkusuyla kilit altına alınabileceğini söyledi.

“En az üç kaçış yolu olmalı. Ne yazık ki yok. Varsa bile kapalıydı!”

Dr., 16 katlı bir binanın altında böyle bir yerin varlığını da değerlendirdi. Öğretmen Üyesi Rüştü Uçan, şunları söyledi: “Kaçış yollarının olmaması ya da kaçış yollarının yetersiz olması çok büyük bir sorun. Tahliye çalışmasının daha önce yapıldığına dair hiçbir kanıt yok gibi görünüyor. Kaçacakları bir yer bile yok. “Kapıdan çıkamadılar” dedi.

Dr. Öğretim Üyesi Nuri Bingöl: “Birdenbire tutuşan bir madde ortamı ateş topuna çevirebilirdi.”

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, konuya ilişkin değerlendirmesinde, bu yangında yenileme sürecinde kullanılan malzemelerin önem kazandığını belirterek, şunları kaydetti: “Muhtemelen daha çok ince, kolay alev alan veya parlayıcı malzemeler kullanılmış olabilirdi. . Kaçamayacakları için bu tahmini kullanıyoruz. Dolayısıyla çabuk yanan, kolay tutuşan ve aniden tutuşan bir malzeme, mekanı cehennem gibi bir ateş topuna çevirebilirdi.” dedi.

“Kimya fabrikasında çıkabilecek bir yangına benziyor.”

Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl de, bunun kimya fabrikasında çıkabilecek bir yangına benzediğini belirterek, şöyle devam etti:

“Hiçbir binanın bodrum katında bu kadar hızlı büyüyen bir yangına rastlamıyoruz. Bir yangının ortalama büyüme hızı iki ila iki buçuk dakikadır. Herkes iki-iki buçuk dakikada kaçabilir. İşyeri güvenliği uzmanları olarak tahliye tatbikatlarına iki dakika ayırmayı hedefliyoruz. Bunu tahmin edebiliyoruz çünkü işçiler kaçamıyor ve bir anda ortalığı alevler ve duman sarıyor. Sanırım işçiler kaçış yolundan çıkamadıkları ve olması gerektiği gibi ikinci veya üçüncü kaçış yolunu bulamadıkları için kapatılmışlardı. Bunun ötesini tahmin etmek biraz zor. Problem şu; Bu operasyonlara başlamadan önce önlemlerin alınması gerekiyordu. Bu tedbirlerde eksikliklerin olduğunu düşünüyorum. Disko, gece kulübü gibi mekanlarda ikinci ve üçüncü yangın kapılarında yangın çıkışı bulunmalıdır. Tabii işçiler bunun ne kadar farkındaydı? Bu yangın çıkışları açık mıydı? Ayrıca içeriden malzeme çalınmasını önlemek için kilitlenebilir. Yangın nedeniyle ölenlerin sayısı ise oldukça düşük. “Genellikle insanlar dumandan boğularak ölüyor.”

Denetim eksikliği mi var?

Dr., binanın ruhsatının 2018'de yenilendiğini ancak itfaiye raporunun 2016'da geldiğini kaydetti. Öğretim Üyesi Nuri Bingöl, şunları söyledi: “İtfaiye raporu 2016'dan bu yana sabit duruyor. O günden bu yana kimse denetlemedi, bakmadı. Bu asıl sorundur. Net bir şey söyleyemem ama bakmamız lazım. “Bazen kurulu sistemlerin kontrol edilmediği için 3-5 yıl sonra işlevsiz hale geldiğini görüyoruz.” dedi.

Doktor orada da ciddi bir muayene yapılması gerektiğini söyledi. Öğretmen üyesi Nuri Bingöl, şunları söyledi: “Buradaki en büyük sorunlardan biri böyle bir yerde otomatik yangın söndürme sistemlerinin bulunmasının zorunlu olmasıydı. Yenileme olsa bile. Yangın çıktığında otomatik olarak su basarlar. Başarı oranı yaklaşık %97'dir. Bu yüzden çok etkilidir. Dolayısıyla bu bina 16 katlı bir bina. Bu tür işyerlerinde bu zorunlu olmalıdır. “Bilirkişi raporları bunların var olup olmadığını, çalışıp çalışmadığını ve eğer öyleyse şu anda neden çalışmadığını açıklayacak.” dedi.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir