Biden, İran “tehdidine” karşı İsrail'e tam destek veriyor.

ABD Başkanı Joe Biden, Japonya Başbakanı Kishida Fumio ile Beyaz Saray'da düzenlediği ortak basın toplantısında gündeme ağırlık verdi.

Biden, Kishida ile yaptıkları görüşmelerde Ortadoğu'daki gelişmeleri ele aldıklarını ve bu bağlamda hem Gazze hem de İran krizine ilişkin değerlendirmelerde bulunduklarını söyledi.

“Görüşmemizde İran'ın İsrail'e yönelik ciddi saldırı tehdidini de ele aldık. Başbakan (Benyamin) Netanyahu'ya da söylediğim gibi, İran ve bölgedeki delegelerinden gelecek tehditlere karşı İsrail'e yönelik güvenlik taahhüdümüz sarsılmaz. Tekrar ediyorum, sarsılmaz.” Biden, İsrail'in güvenliğinin sağlanması için her şeyi yapacaklarını vurguladı.


Netanyahu'ya uyarı: “Gazze'ye daha fazla yardım girmeli”

Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile son görüşmelerinde Gazze'deki krizi kapsamlı bir şekilde ele aldıklarını ve bu konudaki endişelerini kendisine açıkça ifade ettiğini söyledi.

ABD Başkanı, Gazze'ye son günlerde artan insani yardımın yeterli olmadığını belirterek, Netanyahu yönetimine daha fazla yardım yapılması için izin verme çağrısında bulundu.

Biden, sivil kayıpların azaltılması konusunu da gündeme getirdiğini ve bu konudaki rahatsızlığını Netanyahu'ya ilettiğini kaydetti.

“(Ateşkes anlaşması taslağı) Hamas'a sunuldu, teklifimizi değerlendirip ilerlemeliler. Rehineler ait oldukları evlerine dönmeli, aynı zamanda acilen 6 günlük ateşkes haftalarına ihtiyacımız var.” Biden, Gazze'deki insani krizin tırmanmasını önlemek için insani yardım çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve bunun ateşkes anlaşmasıyla yakından ilgili olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir