Birleşik Krallık, Brüksel'in Brexit sonrası gençlerin hareketini kolaylaştırma önerisini reddetti

İngiltere, Brexit'ten sonra AB bloğuyla serbest dolaşıma dönmek istemiyor.

REKLAM

İngiltere, 30 yaşın altındaki gençlerin AB ile Birleşik Krallık arasında öğrenim görmesini, çalışmasını ve seyahat etmesini kolaylaştıracak bir Avrupa Birliği önerisini reddetti.

Başbakanlık sözcüsü yaptığı açıklamada, Brexit'le birlikte İngiltere için “AB içinde serbest dolaşımın bittiğini” belirterek, kalış süresine ilişkin katı koşullar olmasına rağmen konuyu yeniden müzakere etme niyetinin olmadığını vurguladı.

Sözcü, “Avrupa çapında bir gençlik hareketliliği programı başlatmıyoruz. AB içinde serbest dolaşım sona erdi ve bunu uygulamaya koyma niyetimiz yok” dedi. dedi.

İngiltere'nin şu anda Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi AB üyesi olmayan bazı ülkelerle çeşitli programlar yürüttüğüne işaret eden sözcü, Londra'nın bu tür bir talebi AB'nin tamamıyla değil, tek tek AB üye ülkeleriyle görüşmeye istekli olduğunu da sözlerine ekledi.

Konuyla ilgili kaynaklar, İngiltere'nin bu tür programları hangi ülkelerde uygulamak istediğini “seçici bir şekilde” belirlemek istediğini söylüyor.

Bu bağlamda ülkenin Fransa ile anlaşma yapmaya istekli olduğu biliniyor.

AB'nin yürütme organı Komisyon, Birliğin karar alma organı olan AB Konseyi'ne sunduğu öneride, İngiltere ile AB'nin genç vatandaşları arasında Brexit sonrasında azalan hareketliliğin artırılması için taraflar arasında müzakere yapılması çağrısında bulunuyor. bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir