BM: Sudan'daki insan yapımı kriz çok büyük

Sudan'daki durum Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde tartışıldı.

BM Siyasi İşler ve Barışın İnşasından Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo, üye ülkelere, tarafların Sudan'da sivilleri korumada başarısız olduğunu ve şu ana kadar 14 binden fazla insanın öldürüldüğünü bildirdi.

DiCarlo, Sudan'da 25 milyon kişinin insani yardıma ihtiyaç duyduğunu, 8,6 milyon kişinin ise yerinden edildiğini belirterek, “Sudan'da tamamen insan kaynaklı olan kriz çok büyük boyutlarda.” dedi.

Cinsel şiddetin bir savaş silahı olarak kullanıldığına, tarafların çocukları silah altına aldığına ve işkenceye başvurduğuna dair raporların bulunduğunu belirten DiCarlo, tarafların çatışmayı sona erdirme çağrılarını da görmezden geldiklerini söyledi.

DiCarlo, Sudan'ın El Fasher kentindeki çatışmanın Darfur genelinde toplumlar arası çatışmalara yol açacağı ve aynı zamanda insani yardımı da engelleyeceği konusunda uyardı.

Bölgenin zaten kıtlığın eşiğine geldiğini belirten DiCarlo, tarafların dışarıdan aldıkları destekle savaşı sürdürebildiklerini ve bunun Konsey'in uyguladığı yaptırım rejimini ihlal ettiğini söyledi.


“Harekete geçme zamanı geldi”

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Savunma ve Operasyon Birimi Direktörü Edem Wosornu da El Fasher'deki çatışmanın 800.000 sivili tehlikeye atacağı konusunda uyardı.

Sudan'da kıtlık riskinin arttığına dikkat çeken Wosornu, şunları söyledi: “Kıtlığın önlenmesi için tarafların insani yardımı kolaylaştıracak acil tedbirler alması gerekiyor.” dedi.

Wosornu ayrıca sivilleri korumak ve Sudan'daki silahlar konusunda sessiz kalmak için daha fazla uluslararası kararlılığa ihtiyaç duyulduğunu da söyledi.

Birleşmiş Milletler'in bunu tek başına yapamayacağını vurgulayan Wosornu, “Yardımınıza ihtiyacımız var. Çok geç olmadan harekete geçmenin zamanı geldi. Milyonlarca hayat bize bağlı.” dedi.


Sudan'daki savaş

Sudan'da Ömer El Beşir'in 30 yıllık iktidarının halk ayaklanmasıyla devrilmesinin ardından, sivillerin katılımıyla kurulan hükümete karşı ortak darbe yapan Hızlı Destek Güçleri (HDK) ile ordu arasındaki iktidar mücadelesi şiddetlendi. 1 yıldır devam ediyor.

2023 yılının Nisan ayı ortalarında başlayan ve Sudan'ın 18 eyaletinden 10'unda devam eden savaşta, ordu kuzey ve doğu eyaletlerini kontrol ederken, HDK ise batı ve güney eyaletlerini ele geçirmeyi başardı.

Savaşın sona erdirilmesi amacıyla Suudi Arabistan ve ABD'nin arabuluculuğunda başlatılan Cidde görüşmeleri, Sudan'a komşu ülkelerin Mısır öncülüğünde başlattığı barış girişimi, Hükümetlerarası Otorite'nin Doğu Afrika Kalkınmasına yönelik çalışmaları ve Afrika'nın başkenti Manama'da yapılan görüşmeler. Bahreyn'de sonuç alınamadı.

Dünyanın en büyük krizinin yerinden edilme ve açlık olduğu kaydedilen Sudan'da, BM'ye göre çatışmalar nedeniyle 15 binden fazla insan hayatını kaybetti, 8,5 milyona yakın insan yerinden edildi ve 25 milyondan fazla insan insani yardıma ihtiyaç duyuyor. dünya. yer almak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir