“Boyunda görülen kitlelerin hepsi kanser belirtisi olmasa da dikkatli olunmalı” – Son Dakika Sağlık Haberleri

Boyun bölgesinde oluşan kitleler genel olarak iyi huylu olabilse de bazı durumlarda ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabiliyor. Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr., enfeksiyonlardan tiroid nodüllerine, lenf düğümlerinin şişmesinden kansere kadar pek çok farklı nedenin boyunda kitleye neden olabileceğini söyledi. Dr. Nihal Seden Boyoğlu, boyun bölgesinde kitle fark ettiğinizde yeni, eski, ağrılı ya da ağrısız fark etmeksizin doktora başvurmanız gerektiğini vurguladı.

“EN SIK NEDENİ ENFEKSİYONLARDIR”

Tüm yaş gruplarında ortaya çıkan boyun kitlelerinin en sık nedeninin lenf bezlerinin şişmesi olduğunu anlatan Doç. Dr. Boyoğlu, şunları söyledi: “Lenf düğümleri bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Bu nedenle enfeksiyonlara veya çeşitli sağlık sorunlarına bağlı olarak şişebilir. Ancak bu şişliklerin en sık görülen nedenlerine baktığımızda farenjit, diş, sinüs veya bademcik gibi baş ve boyun bölgesindeki enfeksiyonların ilk sıralarda geldiğini görürüz. Bölgedeki enfeksiyon tedavi edildiğinde şişlikler ortadan kalkıyor” dedi.

Doç. Dr. Boyoğlu enfeksiyon dışındaki nedenleri ise şöyle açıkladı:

“Tükürük bezlerinin iltihaplanması veya tükürük bezlerinin iyi huylu tümörleri ve bazen de nadir de olsa kötü huylu tümörler boyun şişmesine neden olabilir. Tiroid bezinin kendisinde şişlik olabilir. Tiroid nodülleri çok büyüdüğünde hem hasta hem de doktor tarafından fark edilebilir. Bunun dışında yağ bezleri de boyunda şişmeye neden olabiliyor.”

“KÖTÜ TÜMÖRLER GENELLİKLE DAHA AZ BELİRTİLİR”

Doç. Dr. Boyoğlu, şunları söyledi: “Kötü huylu tümörler genel olarak daha az görülmekle birlikte baş ve boyun bölgesindeki yassı hücreli tümörlerin lenf bezlerine yayılması nedeniyle de ortaya çıkabiliyor. Bazen lenf dokusunun kendi kanseri yani “lenfoma” dediğimiz lenf bezi kanseri nedeniyle boyun bölgesinde ele gelen şişlikler, kitleler ve nodüller meydana gelebilir. Baş ve boyundaki skuamöz hücreli kanserler, dünya çapında yeni teşhis edilen kanserlerin yüzde 5'ini oluşturuyor” dedi.

BOYUNDAKİ KİTLE NE ANLAMA GELİR?

Doç. kitlelerin hassasiyeti veya büyüklüğü gibi özelliklerinin altta yatan nedene işaret edebileceğini açıklıyor. Dr. Boyoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle yeni başlayan kitleler genellikle iyi huylu olarak değerlendiriliyor. Enfeksiyona bağlı olduklarında hızlı ve ağrılı büyümeler ortaya çıkabiliyor. Buna karşılık uzun süren kitleler zamanla büyüyüp ileri yaşlarda ortaya çıkabiliyor. Hastalar bizi biraz daha düşündürüyor kitlenin büyüklüğü, kıvamı, muayene sonuçları bizi birkaç yöne yönlendirebilir. Özellikle sert, düzensiz şekilli ve hareketsiz kitleler aynı zamanda kanseri baskı yapan kitleler olarak da düşünmemize neden olabilir. Dışarıdan soluk borusuna baskı yaptıkları için nefes darlığı, ses kısıklığı ve diğer belirtiler ortaya çıkıyor. “Tüp üzerine baskı yaptığı için yutma güçlüğü oluşturan kitleler bize kanseri düşündürüyor.”

“BOYUNUNDA KİTLE GÖREN HERKES DOKTORA BAŞVURMALIDIR”

Doç., “Boynunda kitle fark eden, yeni, eski, ağrılı ya da ağrısız fark etmeksizin mutlaka doktora başvurmalı ve bunun nedenlerini araştırmalıdır” dedi. Dr. Nihal Seden Boyoğlu sözlerini şöyle tamamladı:

“Bazen hastanın bize anlattığı hikaye, ateşinin yüksek olması ve üst solunum yolu enfeksiyonunun olması bizi doğrudan tanıya götürebiliyor. Muayene sırasında bazı şeylerden şüphelenip ileri tetkik isteyebiliriz. Boyun kitlelerinde iyi yapılmış bir boyun ultrasonu bizi doğru tanıya yönlendirebilir. Bir tümörden kaynaklanıyorsa, tümörlerin iyi huylu veya kötü huylu olmasına bakılmaksızın genellikle cerrahi olarak tedavi edilir. “Enfeksiyona bağlı olsa bile genellikle enfeksiyonun kaynağını tedavi ederek boyundaki kitleyi tedavi ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir