CHP Tanrıkulu'nun eski Ergani Belediye Başkanı Kartalmış'ın tutuklanmasına tepkisi: “Bu kadar büyük düşmanlık yapılabilir mi?” – Son dakika siyasi haberler

Daha önce Diyarbakır Ergani belediye başkanı olan 5 kişi tutuklandı.

Tutuklulardan Ramazan Kartalmış, bir ay önce Ergani başsavcılığına giderek, hakkındaki soruşturma kapsamında ifadesi istenirse geleceğini ve üniversite sınavına hazırlanan kızını istediğini söyledi. Sorun yaşamamak için bu sabah polis evinde arama yaptı ve gözaltına alındı.

“Tam gününde evine tecavüz etti ve gözaltına alındı”

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Kartalmış'ın gözaltına alınmasına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Diyarbakır'dayım. Ergani ilçesinde önceki dönemin belediye başkanları tutuklandı, toplam 5 kişi. Tutuklananlardan biri Ergani'nin eski belediye başkanı meslektaşımız Ramazan Kartalmış'tı. Ancak sabah orada tutuklandı. durum şu: Avukat Ramazan Kartalmış'ın ofisi Ergani'de Boğaziçi Üniversitesi'nde okuyan kızını Karadeniz'de bir gemi kazasında adliyenin önünde kaybetti.

Bugün diğer kızın üniversite sınavına girmesi gerekiyordu. Sınava girdi ama 1 ay önce Başsavcılığa giden Ergani, şunları söyledi: 'Hakkımda soruşturma olduğuna dair bilgim var. Özel bir durumum var, eğer beni ifadeye çağırırsanız her zaman gelebilirim. “Sınavlara hazırlanan oğlumun eve girerek travma yaşamasını istemiyorum.” dedi, bizzat başsavcıya söyledi. Kendisi bunu söylemesine rağmen bu sabah sınav günü evi aranarak gözaltına alındı ​​ve şu anda gözaltında. 24 saat kısıtlama kararı alındı. Bugün oğlunuz üniversite sınavına girdi. Bu her çocuk için, her ebeveyn için hayati bir durum ve bu nedenle gözaltına alındı ​​ve şu anda da gözaltında. Kızınız yarın sınava girecek.

Şimdi benim itirazım şudur: Bu kadar büyük düşmanlık yapılabilir mi? Önceden haber vermiş, mahkeme önünde ofisi var ve her an ifade vermeye gidebiliyor, bu konuda da ihbarda bulunmuş ama sınav günü sabahı gözaltına alınıyor. Gerçekten kınıyorum! Bu kadar düşmanca bir kanun olamaz! Böyle bir yaklaşım mümkün değil! “Bunun bizzat Yılmaz Tunç tarafından takip edilmesi gerektiğini, ardından da YSK'nın takip etmesi gerektiğini, bu kadar düşmanca bir ceza kanunu ve uygulamasının olmaması gerektiğini bir kez daha Diyarbakır'dan ifade ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir