CHP'li Karaca Sarayköy jeotermal sondaj sahasında – Son Dakika Türkiye, Cumhuriyet Ege Haberleri

TBMM Başkan Yardımcısı ve CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Denizli'nin Sarayköy ilçesi Gerali'de 29 Nisan'da meydana gelen ve halen kontrol altına alınamayan jeotermal sondaj patlamasının olduğu yere gitti.

“LİSANSLAR, İZİNLER, RAPORLAR VE DENETİM BELGELERİ NEREDE?”

Sarayköy Belediye Başkanı Mehmet Salih Konya, CHP Sarayköy İlçe Başkanı Mesut Efe ve bölge vatandaşlarına açıklamalarda bulunan Biçer Karaca, kuyunun yanındayken kendilerinin de artan geniz akıntısı, yanma hissi ve öksürük yaşadıklarını söyledi. Karaca, devam eden bu felakete ilişkin Denizli Valisi, Sarayköy Kaymakamlığı ve kamu sorumluluğu olan tüm yetkililerin somut önlemler alması gerektiğini söyledi.

Kontrolsüz kuyu patlamalarının halk sağlığına, çevreye ve tarım arazilerine nasıl zarar vermeye devam ettiğini ortaya koyarak; İhmalden sorumlu olanların hukuk önünde hesap vermesi ve daha fazla zararın önlenmesi için doğrulama, şeffaflık ve şeffaflık çağrısında bulunan Karaca, şirket yetkilisi Halil Pekdemir ile yaptığı görüşmede sözlü olarak ifade edilen görüşlerin bir dayanağı olup olmadığını söyledi. Patlamanın meydana geldiği yere ilişkin ruhsat, rapor ve belgelerin gecikmeksizin yazılı olarak iletilmesi gerekmektedir.

“SİYASİ BASKIDAN BAĞIMSIZ BİR SORUŞTURMA GEREKLİ”

CHP'li Karaca, çevresindeki vatandaşların kendisini sürekli aradığını belirterek, şöyle konuştu: “Boğaz ağrısı, geniz eti yanıkları, gözlerde sulanma, alerjik astım ve üst solunum yolu benzeri hastalıkları olanlar kendilerini çok rahatsız hissediyor ve bu nedenle hastalıklarının ilerlemesinden endişe ediyorlar.” Burada bu gazın hidrojen sülfür olduğu iddia ediliyor. Ancak şirket sahibi başka bir şeyden bahsediyorsa tarım arazileri ve çevre sağlığı açısından hiçbir siyasi baskıya maruz kalmayan bağımsız kurum ve kuruluşlar tarafından incelenmesi gerekir. Bu nedenle Sarayköy halkının bilgilendirilmesi gerekiyor” dedi.

“DOĞAL BİR AFET DEĞİL, İNSAN YAPIMI BİR AFET”

Kuyu patlamasıyla ilgili firma sahibiyle görüştüğünü ve bunun bir “doğal afet” olduğunu söyleyen Karaca, “Doğal afet, insan müdahalesi olmadan ve insan yapımı bir sebep olmadan meydana gelir. Deprem bir doğal afettir. Bu bir olay değil.” bir doğal afet ve sorumlusunun kim olduğu 15 gün boyunca mahkemede ifade verdi. Çevreye ve insan sağlığına zarar verme olasılığı yüksek olan bu felaketin sorumlularının hem bilimsel olarak hem de soruşturmalarla hesap vermesi gerektiğine inanıyoruz. Kamu kurum ve kuruluşları ile yargı nezdinde tüm bu endişe ve endişeleri giderecek rapor ve bulguları kamuoyuyla paylaşmak kamu kurumlarının görev ve sorumluluğundadır. Bu nedenle biz de orada bulunanların kaygılarını bizzat inceleyerek, sorularımızı ilgililere sorarak üzerimize düşeni yaptık. Ancak sorduğumuz sorulara sözlü yanıtlar aldık. Yazılı yanıt istiyoruz. Sorduğumuz soruların cevaplarının raporlanarak desteklenmesini istiyoruz. Ancak şunu unutmasınlar, bugüne kadar şeffaf bir şekilde kamuya açıklanmayan raporların bulgularının sadece o raporlarla sınırlı olmayacağını biliyoruz. Konuyu üst makamlardan takip edeceğiz. Ancak bu felaketin sorumlularının hesap vermesini sağlamak için yargıyı takip edeceğiz” dedi.

CHP'li Karaca'nın sorduğu sorular:

  • Gaz hidrojen sülfür mü açığa çıkarıyor? Gökyüzüne püskürtülen bu sıvının içeriği nedir? Sarayköy'ün bereketli tarım arazileri, meyve sebze bahçeleri üzerine asit yağmuru gibi mi yağacak?
  • Sızmaya devam eden zararlı sıvılar havaya, suya ve toprağa nasıl zarar veriyor? Basınçlı suyun deşarjı nasıl sağlanır ve tarım arazilerine karışması nasıl önlenir?
  • Son zamanlarda Aydın ve bölgesinde gördüğümüz sıvının ciddi zararlara yol açtığı ve araziyi çoraklaştırdığı bir tesis olacak mı burada?
  • Çiftçimiz ve üreticilerimiz bundan dolayı uğradıkları zararları dile getiriyorlar. Bu zararlar ne kadar? Bu hasarlar kalıcı mı yoksa geçici mi?
  • Sarayköy Açık Cezaevi neden yakın zamanda boşaltıldı? Neden son dakikada vazgeçildi?
  • Çökme tehlikesi var mı? Yok? Bilgi ve duyumlar var. Bu bölgede çökme riski varsa araştırılıp belgelenecek, raporlanacak ve paylaşılacak mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir