Depremde çöken Furkan apartmanına ilişkin yeni bilirkişi raporu: “Sütunun kesildiği belli olmasına rağmen…” – Son Dakika Türkiye Haberleri

Kahramanmaraş merkezli depremde sadece Gaziantep'in Nizip semtindeki Furkan apartmanı yıkıldı. Nizip Başsavcılığı, tutuklu sanıklar Eyüp Öğüt, Faik Öğüt, Nejdet Alpay, Yılmaz Şahin Yurtyapan ile tutuksuz sanıklar Abdullah Devrim Sever, Hasan Hüseyin Sever hakkında hazırlanan iddianamede; “İhmal nedeniyle ölüme veya yaralanmaya neden olmak” Her bir suç için 15 yıla kadar hapis cezası talep etti.

Son duruşmada mahkeme, firari sanıklar ile binanın işletmecileri Abdullah Devrim Sever ve Hasan Hüseyin Sever hakkında kırmızı bültenle arama kararı verilmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca bilirkişi görüşünün yetersizliği nedeniyle Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden yeni bilirkişi görüşü talep etti.

BİRİNCİL VE İKİNCİL KUSURLAR…

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin 7 kişilik akademik komitesinin hazırladığı bilirkişi raporunda; “Statik tasarımcısı, İnşaat Müdürü, Teknik İnşaat Müdürü (TUS), Teknik Müdür, İş Direktörü, Teras katının projesiz ve ruhsatsız olarak yükseltilmesi ile yapılan tadilat ve tadilatlardan sorumlu kişi veya kişiler zemin ve asma katlara: “Belediyenin ilgili biriminde inşaat ruhsatlarının proje kontrolünden sorumlu olanlar esasında suçludur.” tescil edildi. Raporda belediyenin yapı denetimi ve diğer ilgili birimlerin suçlu olduğu belirtildi.

YER İNCELEME RAPORU YOK!

Uzmanların raporunda, “Furkan apartmanının tasarım aşamasında zemin raporunun bulunmadığı, projenin statik içeriğinin yeterli olmadığı, temel ölçülerinin yetersiz olduğu, temel toprağının emniyet geriliminin yetersiz olduğu tespit edildi. ve sütun takviye alanının yetersiz olduğu.”' belirtildi. Raporda, apartmanın inşaat aşamasında taşıyıcı sistemdeki eleman sayısının ve projenin boyutsal tutarsızlığının, donatı detaylarının yetersizliğinin vurgulandığı vurgulandı. Ayrıca Furkan Apartmanı'nın tamamlanma aşamasında tasarım ile gerçekleştirme arasında farklılık olduğu vurgulandı.

KOLONLAR KESİLDİ!

Raporda şu tespitlere yer verildi:

''Dosya kapsamında heyete sunulan tüm rapor ve deliller dikkate alındığında; Taşıyıcı sistemin bazı elemanlarının konstrüksiyonunda statik tasarıma göre kesit ve düzenleme eksenlerinde farklılıklar olduğu, donatı detaylarında (çıta conta, kanca, pah vb.) yetersizliklerin olduğu sonucuna varılmıştır. .) binanın taşıyıcı sistemik elemanlarının oluşturulmasında.

Dosya kapsamında komisyona gönderilen tüm raporlar dikkate alındığında, binanın inşaatı tamamlanıp kullanıma başladıktan sonra zemin, asma kat ve teras katlarında plansız ve plansız eklemeler yapıldığı tespit edildi. yetki . “Komiteye ulaşan tüm rapor ve deliller birlikte değerlendirildiğinde, binanın inşaatı tamamlandıktan sonra S11 sütununun kesildiği, bodrum kattaki S4A ve S5A sütunlarının inşa edilmediği, S3A sütunlarının ise inşa edilmediği değerlendirildi. ve bu sütunların yanlarındaki S4A taşınarak inşa edilmiştir.”

“BİR SÜTUNUN KESİLDİĞİ ANLAŞILDIĞINDA…”

Konuya ilişkin konuşan mağdur avukatı Mehmet Aykut Başderici, şunları söyledi: “Yargılama başından itibaren suçluluğu sabit olmayan sanıklar için en azından yurtdışına çıkış yasağı şeklinde adli kontrol talebimizden yola çıktık. Savunması alınmayan sanık hakkında ceza verilemeyeceği kuvvetle muhtemel olduğundan, sanığın savunması şu anda mahkeme tarafından üstlenilemiyor, “Tutuklama kararı bulunanların dosyaları. ayrılacak ve savunmaları verilenler hakkında karar verilecek. Ancak firarilerin savunmasını üstlenmeden diğer sanıklar hakkında karar verilmesinin doğru olmadığını düşünüyoruz” dedi.

Kahramanmaraş'ta Ezgi apartmanındaki sütunu kesen kişiler hakkında “olası kastla adam öldürme suçundan” iddianame açıldığını hatırlatan Başderici, şöyle konuştu: “Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin raporlarında bir kişinin olduğu açık. Furkan'ın apartmanında, meydandayken bilinçli ihmalle kollarından bir kısmı kesildi.” “Kanaatimizce cinayetten dolayı ceza istemek usule ve hukuka aykırıdır.” dedi.

Bir sonraki duruşma 26 Nisan'da görülecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir