Dua Lipa'nın Gazze paylaşımı: Çocukların diri diri yakılması asla haklı gösterilemez

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Kosova kökenli İngiliz şarkıcı Dua Lipa, İsrail'in Filistin halkına yönelik devam eden saldırılarına son verilmesi çağrısında bulunan #AllEyesOnRafah kampanyasına desteğini paylaştı.

REKLAM

Yakın zamanda hit albümü “Radical Optimism”i yayınlayan ünlü pop yıldızı, Instagram'da yaptığı yeni güncellemeyle Filistin'e desteğini dile getirerek, aktivistler ve insani yardım grupları tarafından yönlendirilen viral bir imaja desteğini ortaya koydu.

Yapay zeka tarafından oluşturulan görüntüde, bir kampın çadırlarının üzerinde “Tüm Gözler Refahta” yazısı yer alıyor.

Refah, Gazze'nin güneyinde yer alan bir şehir ve daha önce “güvenli bölge” olarak adlandırılan Refah'ta devam eden İsrail saldırıları nedeniyle çok sayıda Filistinli yerinden edildi.

Refah mülteci kampına düzenlenen saldırı ve can kaybı, Filistin halkına yönelik saldırıların durdurulması için kitlesel protestolara yol açtı.

Özellikle sosyal medyada ivme kazanan “Tüm gözler refahta” sloganı, insanları başka tarafa bakmamaya, ateşkes çağrısında bulunmaya ve insani yardım olmadan mülteci kamplarında yaşamak zorunda kalanlara destek olmaya çağırıyor.

Aşağıdaki görseller sosyal medyada milyonlarca kişi tarafından kullanılırken, hayır kurumları ve diğer kuruluşlar da bu tabiri benimsiyor.

Save The Children, Oxfam, Americans For Justice in Filistin Eylemi, Yahudi Sesi Barış İçin ve Filistin Dayanışma Kampanyası gibi gruplar, Instagram'da bir günden kısa bir sürede 29 milyondan fazla paylaşılarak bu görüntülerin sosyal medyada viral olmasına yardımcı oldu.

Dua Lipa, şiddet ortamında Filistin halkına desteğini çevrimiçi olarak gösteren birçok ünlüden biri.

Instagram Stories'de “Çocukları diri diri yakmak asla haklı gösterilemez” diye yazdı. “Bütün dünya İsrail soykırımını durdurmak için seferber oluyor. Lütfen Gazze ile dayanışmanızı gösterin. #AllEyesOnRafah.”

Sosyal medyada “Tüm Gözler Refah'ta” grafiğini paylaşan diğer isimler arasında Pedro Pascal, Bella Hadid ve Susan Sarandon yer alıyor.

Geçtiğimiz yıl Dua Lipa, Jessica Chastain, Michael Stipe ve Cate Blanchett gibi isimlerin yanı sıra ABD Başkanı Joe Biden'a ateşkes çağrısında bulunan açık bir mektuba imza atmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir