Emtia piyasasındaki düşüş eğilimi hızlandı

Geçtiğimiz hafta emtia piyasasında düşüş eğilimi hakimdi. Fed'in faiz indiriminin zamanlamasına ilişkin belirsizliklerin sürmesi emtia piyasasındaki düşüşte etkili oldu.

Fed'in yayınladığı Bej Kitap raporu genel görünümün bir miktar kötüleştiğini ortaya koysa da koşulların sektörler ve bölgeler itibarıyla farklılık gösterdiği belirtildi.

Değerli metallerde karışık bir eğilim gözlendi

Geçen hafta ons bazında altın yüzde 0,4, paladyum yüzde 5,2 değer kaybederken, gümüş ve platin sırasıyla yüzde 0,1 ve yüzde 0,9 değer kazandı.

Analistler, Fed etrafındaki belirsizliklerin ve artan ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin altına olan talebi azalttığını kaydetti.

Gümüş artan yatırımcı ilgisi ve arz endişeleri üzerine yükseldi. Madencilik üretimindeki büyümenin yavaşlaması ve güçlü endüstriyel talep, arzın talebin gerisinde kaldığını gösteriyor ve gümüş piyasasında açıkla ilgili endişeleri tetikliyor.

Gümüş genellikle endüstriyel olarak otomobil, güneş paneli, mücevher ve elektronik üretiminde kullanılmaktadır. Analistler, Çin'in büyük miktarlarda üretmeye devam ettiği, güneş panellerinde önemli bir malzeme olan gümüş ithalatını artırabileceğine dikkat çekti.

Bu yıl dünyada platin açığı yaşanacağına ilişkin öngörüler platin fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Sanayi sektöründe paladyum yatırım talebinin azalacağı tahminleri nedeniyle paladyum fiyatları da düştü.

Geçen hafta OTC piyasasında fiyatlar sterlin bazında bakırda %2,8, nikelde %3, kurşunda %0,8, çinkoda %2,2 düşerken, alüminyumda %0,1 artış görüldü.

Çin hükümetinin yerel yönetimlerin uygun fiyatlı konut satın almasına yönelik planlarının etkisinin sınırlı olabileceği yönündeki endişeler, ana metal fiyatlarında düşüşe neden oldu.

Analistler, rekor seviyelere ulaşan bakır fiyatlarında kar satışlarının etkili olduğunu söyledi.

Enerji sektöründe Brent petrolünün varil fiyatı yüzde 0,1 düşerken, New York Ticaret Borsası'nda İngiliz Isı Birimi (MMBtu) cinsinden işlem gören doğalgazın fiyatı yüzde 2,4 arttı.

Dünyanın en büyük petrol tüketen ülkesi ABD'de talep kaygıları Brent petrol fiyatlarını etkiledi. Asya'dan gelen güçlü talep de doğal gaz fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Asya'da artan elektrik talebi ve yenilenebilir enerji kaynaklarına erişimin azalması doğalgaz fiyatlarını destekleyici bir unsur oldu.

Petrol fiyatlarındaki düşüş mısır fiyatlarını olumsuz etkiledi

Geçtiğimiz hafta Chicago Ticaret Borsası'nda kile başına fiyatlar buğdayda %2,7, mısırda %4, soya fasulyesinde %3,5 ve pirinçte %3,7 düştü.

Rusya'da yağışların artacağı ve bunun üretimi olumlu etkileyeceği öngörüsü nedeniyle tahıl fiyatları düştü.

Düşük petrol fiyatlarından kaynaklanan talep kaygıları mısır fiyatlarının gerilemesine neden oldu.

Intercontinental Exchange'de sterlin fiyatları pamuk için %5, şeker için %1,2 düşerken kahve %1,9 arttı. Kakaonun ton başına fiyatı yüzde 12,50 arttı.

Pamuk ve şeker fiyatları da Fed'in faiz indirimlerinin ertelenebileceği korkusuyla düştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir