“Engelsiz yaşam” için Büyükşehir Belediyesi'nden yol yardım desteği – GÜNDEM

İzmir Büyükşehir Belediyesi engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak çok sayıda uygulama ve hizmet gerçekleştiriyor. Bunlardan biri de tekerlekli sandalye bakım ve onarım atölyesidir. Konak Center, akülü veya manuel tekerlekli sandalyelerin bakım ve onarımını ücretsiz sağlamaktadır.

Engellilerin sosyal hayata engelsiz katılımı için çok sayıda hizmet sunan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bozulan tekerlekli sandalyeleri de onarıyor. Konak Merkez'de faaliyet gösteren tekerlekli sandalye bakım ve onarım atölyesi, yolda mahsur kalan engelli vatandaşların imdadına yetişiyor. Günde 10 aracın tamir ve bakımının yapıldığı atölyede ücretsiz hizmet veriliyor. Araçlar engelli kişilerin evlerinden veya arızanın meydana geldiği yerden alınarak tamir edildikten sonra teslim edilmektedir.

Engellilere büyük kolaylık

Yeni Oluşum Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Cafer Çelik, şunları söyledi: “Ülkemizde elektrikli tekerlekli sandalye bakım atölyelerinin sayısı oldukça azdır. Üstelik bunların onarımı oldukça pahalıdır. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bu uygulaması bizim için büyük kolaylık. Türkiye'ye örnek olması lazım. Size çok teşekkür ediyoruz dedi.

“Yolda mahsur kaldığımızda ne yapacağımızı düşünüyorduk”

Akülü aracın lastiğini tamir eden Muhammet Semih Eliaçık, şunları söyledi: “Bu hizmetten son derece memnunuz. Araçlarımız ayda iki veya üç kez arızalanabiliyor. Yolda sıkışıp kaldığımızda ne yapacağımızı şaşırırken büyük zorluklar yaşıyorduk. Bugün beni Gültepe'den alıp götürdüler. Taksi veya minibüsle gelmemiz çok zor olduğundan özel araçla gelmek durumunda kalıyoruz. “Onlar sayesinde sorunu hemen çözdüler” dedi.

“Büyükşehir bir telefon kadar yakınınızda”

Hizmetten duyduğu memnuniyeti dile getiren Yunus Kurt, şöyle konuştu: “Büyükşehir belediyemiz bir telefon kadar yakınınızda. Hizmetin ücretsiz olması çok önemlidir. Maliyetten dolayı bu işi yapamadık” dedi.

Onarımların daha uzun sürmesi durumunda yedek araç desteği

Tekerlekli Sandalye Bakım Onarım Atölyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Engelsiz Şubesi bünyesinde hizmet vermektedir. Bakım ve onarım çalışmalarının uzun sürmesi durumunda engelli kişilere de yedek araç tahsis edilmektedir. Hizmetten yararlanmak isteyen vatandaşlar 293 98 41 VEYA 293 98 24 Numarayı arayarak detaylı bilgi alabilir ve randevu alabilirsiniz.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir