Erdoğan'ın 18 yıl sonra CHP genel merkezi ziyaretinde neler konuşuldu?

Türk siyasetinde “yumuşama” iklimi devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 yıl aradan sonra ilk kez CHP genel merkezini ziyaret etti. Peki Erdoğan: Özel görüşmede neler konuşuldu?

REKLAM

Muhalefet liderlerinin Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkanı ve Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeleriyle başlayan siyasi yumuşamada bir adım daha atıldı.

Erdoğan, Salı günü öğleden sonra ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel'e uzun zamandır beklediği dönüş ziyaretini gerçekleştirdi.

18 yıl aradan sonra ilk kez CHP genel merkezini ziyaret eden Erdoğan'ı Özel karşılarken, ziyaret öncesinde cumhurbaşkanı için kapıda özel hazırlıklar yapıldı.

Genel merkez önünde basın mensuplarına poz veren iki lider, görüşme için Özel'in ofisine gitti.

Erdoğan'a ziyaretinde eşlik eden isimler arasında Cumhurbaşkanlığı Özel Kalemi Hasan Doğan, Cumhurbaşkanlığı Güvenliği ve Dış Politika Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un yanı sıra CHP İstanbul Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi de vardı. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM). Toplantıya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Elitaş da katıldı.

Saat 17.34'te sona eren ve yaklaşık 1,5 saat süren toplantıda hangi konuların konuşulduğu merak konusu oldu.

Öncelikle Erdoğan'ın gündemindeki en önemli konulardan biri olan yeni anayasa konusunun toplantıda tartışılan ana konulardan biri olduğu sanılıyor. TBMM'nin gündemine alması gereken yeni yargı paketi, kamu kemer sıkma tedbirleri, kayyum meselesi, özellikle dar ve sabit gelirlilerin yaşadığı ekonomik zorluklar gibi konuların gündeme geleceği tahmin ediliyor. Liderler arasındaki görüşmeye emekliler ve Gezi davası tutukluları da katıldı.

Toplantı sonunda herhangi bir basın açıklaması yapılmamasına rağmen, CHP Merkez Yürütme Kurulu'nun (MYK) toplantının ardından hemen toplanacağı ve gazetecilere toplantının içeriği hakkında bilgi vereceği bildirildi.

Erdoğan ve Özel'in 2 Mayıs'ta AK Parti genel merkezindeki ilk görüşmesinde, yeni anayasa ve 28 Şubat'ta gözaltına alınan emekli subayların serbest bırakılması gibi konular, cumhurbaşkanı ve muhalefet liderinin görüştüğü konular arasında yer aldı.

Erdoğan en son 2006 yılında Deniz Baykal'ın görev yaptığı dönemde CHP'nin başkent Ankara'nın Söğütözü semtindeki genel merkezini ziyaret etmişti.

Geçen ayki Özel-Erdoğan görüşmesinin ardından eski İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Beştepe'ye sürpriz ziyareti geldi. Geçtiğimiz hafta yapılan yaklaşık 40 dakikalık toplantıya Akşener'in yeni imajı damgasını vurdu.

Toplantının ardından herhangi bir açıklama yapılmasa da Akşener ve Erdoğan'ın el sıkışırken poz vermesi ve yüzlerinin gülümsemesi, söz konusu ziyaretin Özel'in ziyaretiyle başlayan siyasi normalleşme işaretlerini güçlendirdiği şeklinde yorumlandı.

Görüşmede Akşener'in, oğlu Fatih Akşener'in Erdoğan'a büyükelçi olma talebini ilettiği iddiası da medyada sıklıkla dile getirildi.

boşluk krizi

Parti liderlerinin toplantı öncesi yaptığı hazırlıklarda spekülasyona mahal vermemek adına oturma düzenine özellikle dikkat edildi.

Özel'in mayıs ayındaki ziyaretinde Erdoğan'ın yanındaki koltuğun boş olması kamuoyunda ve sosyal medyada tartışmalara yol açmıştı. CHP yönetimi böyle bir sorunun yaşanmaması için başkanlık protokolünden sorumlu isimlere danışarak oturma düzenini planladı.

Hazırlıklar kapsamında Cumhurbaşkanı'nın ziyareti vesilesiyle Genel Merkez binasının önüne Cumhurbaşkanı armasının bulunduğu Türk bayrağı da asıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir