Filistinli Esirler Derneği: İsrail hapishanelerinden salıverilenlerin çoğunun sağlık sorunları var

Filistinli Esirler Derneği'nden yapılan yazılı açıklamada, İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların durumuna ilişkin bilgi verildi.

İsrail'in yakın zamanda “idari tutuklular” ve cezalarını çekmiş olanlar da dahil olmak üzere az sayıda Filistinliyi serbest bıraktığı iddia edildi.

Ancak İsrail hapishanelerinden serbest bırakılan Filistinlilerin çoğunun sağlık sorunları olduğu ve bazılarının tedavi için hastanelere nakledildiği bildirildi.

Yaşanan sağlık sorunlarının, “Gazze Şeridi'ne saldırıların başladığı 7 Ekim 2023'ten sonra İsrail hapishane yönetiminin yoğun gözaltı koşulları ve yoğunlaştırdığı sistematik politikalardan” kaynaklandığı belirtildi.

İsrail hapishane yönetiminin uyguladığı sistematik politikalardan bazılarının “işkence, aç bırakma ve tahliye edildiğinde ölüme yol açacak işkence” olduğu kaydedildi.

Son dönemde serbest bırakılan Filistinlilerden bazılarının vücut ağrılarından şikayetçi oldukları, kalıcı tedavi gerektiren sağlık sorunları yaşadıkları, bazılarının ise gözaltında gördükleri dayak nedeniyle kemiklerinin kırıldığı belirtildi.

Bu kişilerden bazılarının aradan geçen zamana rağmen gözaltı sürecinin olumsuz etkilerini hâlâ taşıdığı, kilo kaybı, halsizlik ve görünümlerinde ciddi değişiklikler olduğu kaydedildi.

Filistinli Esirler Derneği, Gazze'ye yönelik saldırıların ardından İsrail cezaevlerinde giderek daha sıkı hale gelen uygulamaların devam etmesi durumunda sağlık koşullarının kötüleşeceği ve hatta sağlıklı insanların hastalanabileceği uyarısında bulundu.

Filistinli ve uluslararası insan hakları örgütlerine göre İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerin sayısı 9.500'ü aştı; bunların 3.660'ı “idari tutuklu”.

İsrail'in “idari gözaltı” uygulaması, Filistinlilerin işgal altındaki topraklarda herhangi bir suçlama olmaksızın gözaltına alınması anlamına geliyor.

Filistinliler, kendilerine yöneltilen suçlamalar hakkında bilgi verilmeden ve kendilerini savunma hakları olmaksızın 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor.

Bu sürenin sonunda askeri mahkemeye sevk edilen ancak suçlamalardan haberi olmayan Filistinlinin tutukluluk süresi birkaç kez 5 yıla kadar uzatılabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir