Gazze'ye yardım için inşa edilen 320 milyon dolarlık yüzer havuz başarısız oldu – Son Dakika Dünya Haberleri

ABD tarafından yaklaşık 320 milyon dolar maliyetle inşa edilen ve 17 Mayıs'ta hizmete giren geçici iskele, üç haftalık ömrü boyunca bir dizi “fiyasko” yaşarken, Gazze'nin acil ihtiyaç duyduğu insani yardım da askıya alındı. son olaylardan sonra.

25 Mayıs'ta ABD'nin Gazze'deki yüzer iskelesine destek veren 4 geminin sulara gömüldüğü bildirildi. Geçici iskelenin yapısını dengelemek zorunda kalan bu gemilerden yalnızca bir tanesinin kurtarılabileceği belirtildi. Geriye kalan üç geminin İsrail'de karaya oturduğu bildirildi.

PENTAGON AÇIKLAMA YAPTI

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı (Pentagon) bu gelişmelere rağmen geçici iskelenin işlevselliğini koruduğunu açıklasa da, sosyal medyada yüzer iskelenin “gerçekten yüzer” olduğunu gösteren görüntüler durumun hiç de öyle olmadığını gösteriyordu.

Pentagon daha sonra geçici iskelenin şiddetli hava koşulları ve yükselen deniz seviyesi nedeniyle hasar gördüğünü, iskelenin “hizmet dışı bırakılacağını” ve onarımının bir haftadan fazla süreceğini duyurdu.

Geri çekilme çalışmalarına başlanan iskelenin İsrail'in Aşdod limanına getirilerek ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) tarafından “rehabilite edileceği” açıklandı.

Pentagon sözcüsü Sabrina Singh 28 Mayıs'taki açıklamasında şunları söyledi: “İskele, Gazze halkına yardım ulaştırılması açısından çok değerli olduğunu kanıtladı. İskelenin onarımı tamamlandığında hedefimiz, tesisin Gazze kıyılarına yeniden ulaştırılmasıdır. iskele.” dedi.

Pentagon verilerine göre, iskelenin hizmete girdiği 17 Mayıs'tan bu yana Gazze'ye 1.000 tondan fazla insani yardım ulaştı.

Geçici iskele 23 günlük ömrü boyunca toplam 11 gün hizmette kaldı.

İSRAİL İNSANİ YARDIMIN GAZZE'YE ULAŞMASINI İSTEMİYOR

Uzmanlara göre, daha önce Gazze'ye hava yoluyla insani yardım ulaştıran ABD, maliyetlerin yüksek olması nedeniyle bundan vazgeçmiş ve yardımın daha ucuz olan deniz yoluyla taşınmasını tercih etmişti.

Washington merkezli düşünce kuruluşu Orta Doğu Enstitüsü'nde yerleşik olmayan bir araştırmacıdır. Geoffrey AronsonAA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'ye ulaşan insani yardımları ihtiyaç duyulan seviyelere çıkarmak istemediğini vurguladı.

Aronson, Amerika Birleşik Devletleri'nin yüzer iskeleyi inşa etme amacı ile ilgili olarak, “ABD hükümeti, şu ana kadar başaramadığı gerçek sorunlara odaklanmak yerine, büyük miktarlarda para pahasına ABD'nin ilgisinin ve sadakatinin bir sembolünü yaratmaya çalıştı.” dedi.

Aronson, Amerikan halkının da Gazze halkını kıtlık içinde tutmaya yönelik İsrail politikasına doğrudan veya bilmeyerek dahil olmaktan rahatsızlık duyduğunu, bunun artık bir sorun haline geldiğini söyledi.

Öte yandan savaşın yakın zamanda bitmeyeceği gerçeği göz önüne alındığında, Refah'ın hedef haline geldiği bu günlerde Gazze'nin insani yardıma her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğu aşikar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir