“Gümüşhane'de Doğa Turizmi” konulu panel düzenlendi.

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Çok Amaçlı Salon'da gerçekleştirilen panelin açılışında konuşan Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Beyza Öztürk Sarıkaya, turizmi, geleceğe giden çeşitli yollar bütünü olarak tanımladığını belirtti. keyifli ve kaliteli bir yaşam tarzı.

Turizmin gezmek, eğlenmek, birbirini tanımak isteyen herkesin yapabileceği bir aktivite olarak bilindiğini söyleyen Sarıkaya, şöyle konuştu: “Zamanla bu durum turizm sektörü adı altında daha profesyonel ve kurumsal bir kimlik kazandı. Turizmde mevsim ayrımı yoktur, farklı amaçlarla ve farklı sebeplerle yapıldığı için turizmin birçok çeşidi vardır” dedi.

Turizmin farklı alanlarla ilgili bir sektör olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Doğa turizmi, kış turizmi, kültür turizmi, yayla turizmi gibi pek çok turizm türü mühendislik bilimleriyle yakından ilişkilidir. Bunlar inşaat mühendisliği, jeoloji mühendisliği, mühendislik madenciliği gibi bilimlerin yanı sıra çeşitli temel alanlar da olabilir. mimarlık, coğrafya, tarih ve arkeoloji Yine “Kültürle birlikte toplumsal yaşamı inceleyen antropoloji bilimi de büyük ölçüde tıp ve tıp alanlarıyla bağlantılıdır. son yıllarda kimya, gıda mühendisliği, genetik ve biyomühendislik ile bağlantılıdır.”

Moderatörlüğünü Gümüşhane Üniversitesi Turist Oryantasyon Bölüm Başkanı Doç. Fazıl Kaya'nın düzenlediği panele Artvin Çoruh Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Turan Aksakal, Gümüşhane Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü İlbeyi Aydın, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay ve Gümüşhane Dağcılık Kulübü Başkanı Mustafa Akbulut konuşmacı olarak katıldı. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir