ISO açıkladı: Üretim göstergesinde sınırlı düşüş – Son Dakika Ekonomi Haberleri

İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), imalatçıların faaliyet koşullarının Mart ayında değişmediğini gösterirken; Üretim arttı, yeni siparişler ve istihdam istikrarlı bir seviyeye yaklaştı.

Talebin arttığına dair işaretler şirketleri satın alma faaliyetlerini artırmaya teşvik etti ancak stoklar düşmeye devam etti. Enflasyon oranları düşmekle birlikte yüksek kalmayı sürdürdü.

S&P Global'in İstanbul Sanayi Odası (ISO) için derlediği imalat PMI Şubat ayında 50,2'ye ulaştı. İmalat PMI Mart'ta hafif düşüşle 50'ye gerilerken, yeni siparişler ve istihdam da hafif iyileşerek istikrarlı seviyeye yaklaştı.

PMI'ın 50'nin altındaki değerleri daralmaya, 50'nin üzerindeki değerler ise büyümeye işaret ediyor.

Yeni siparişler geçen aya göre hafif artış gösterirken, bu dokuz ayın en hafif artışı oldu. Yeni siparişler 49,6 ile 50 seviyesinin altında kaldı. Talepteki hafif artış, bazı firmaları üretim ve satın alma faaliyetlerini artırmaya teşvik etti.

Stoklar ılımlı kalsa da, ilk çeyreğin sonunda hem satın almalar hem de nihai mallar azaldı. Kızıldeniz'deki aksaklıklar nedeniyle bazı şirketlerin girdi tedarikinde gecikmeler yaşandı ve teslimat süreleri üst üste üçüncü ay uzadı.

TL'nin dolar karşısında değer kaybetmesi girdi fiyatlarını artıran önemli bir faktör olurken, bazı firmalar hammadde maliyetlerinin arttığını söyledi. Girdi enflasyonu son üç ayın en düşük seviyesine gerilese de güçlü seyrini sürdürdü.

Üretim alt endeksi art arda ikinci ayda da arttı; bu da talebin arttığına dair işaretleri yansıtıyor. Ancak artış hafif oldu ve Şubat ayında görülen seviyenin altında kaldı. Bazı anket katılımcıları, zorlu ekonomik koşulların devam ettiğini ve bu durumun üretim artış olasılığını sınırladığını belirtti. Üretim Şubat ayında 52,1'den 50,1'e düştü.

Yeni siparişler mart ayında bir miktar gerilese de ilk çeyreğin sonunda istikrarlı bir seviyeye yaklaştı. Artan fiyatlar ve piyasa belirsizliğinin yeni siparişlere yönelik çabaları engellediği söyleniyor. Yeni siparişler Şubat ayındaki 49,1'den hafif bir artışla 49,6'ya yükseldi.

Yurt dışından gelen yeni siparişler Mart ayında bir miktar düşüş gösterse de, Mart ayındaki bu düşüş, dokuz aylık yavaşlamanın en hafif düşüşü oldu. Yurt dışından yeni siparişler Şubat ayındaki 49,5'ten hafif bir artışla 49,7'ye yükseldi.

İstihdam alt endeksi Şubat ayında 48,8'den 49,7'ye yükseldi. Bazı şirketler istifa ve emeklilik nedeniyle personel sayısının azaldığını bildirdi.

PMI verilerini inceleyen S&P küresel ekonomi direktörü Andrew Harker, şunları söyledi: “Mart ayı Türk imalatçılar için istikrarlı bir aydı. Yeni siparişler istikrarlı seviyeye yaklaşmaya devam ederken, iyileşen durum üretim ve alımlarda hafif artışlara neden oldu. Son dönemdeki talep eğilimi devam ederse” yılın ikinci çeyreğinde olacak.” Büyümenin hızlanacağını düşünüyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir