İsrail ile ticaretin kısıtlanmasının ardından Tel Aviv'den açıklama: Erdoğan anlaşmaları ihlal ediyor

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Erdoğan'ı “diktatör” olarak nitelendirerek, “Erdoğan, İsrail'in ithalat ve ihracat limanlarını bloke ederek anlaşmaları ihlal ediyor” dedi. dedi.

REKLAM

Türkiye ile İsrail arasında Gazze'ye yönelik politikaları nedeniyle yaşanan ekonomik ve diplomatik gerilim giderek kötüleşiyor.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı dış ticarete getirdiği kısıtlamalar nedeniyle “diktatör” olarak nitelendirdi.

Türk hükümeti, Gazze'ye yönelik saldırılarını kınamasına rağmen İsrail ile ticareti durdurmadığının ortaya çıkmasının ardından 9 Nisan'da İsrail ile dış ticareti sınırlama kararı almıştı.

Katz, sosyal medya paylaşımında şunları söyledi.

“Biz kazandık, onlar kaybetti” diyen Katz, “Dışişleri Bakanlığı genel müdürüne, Türkiye ile ticarette yerel üretime ve İsrail'in diğer ülkelerden ithalatına odaklanan alternatifler oluşturmak için derhal tüm hükümet paydaşlarıyla iletişime geçmesi talimatını verdim. Güçlü ve cesur bir ekonomiyle ortaya çıkın.”

Bu arada Bloomberg'e konuşan iki Türk yetkiliye göre, Türkiye ihracatı ve İsrail'den yapılan tüm ithalatı durdurdu. İddia henüz resmi kaynaklar tarafından doğrulanmadı.

Geçtiğimiz ay Türkiye, Gazze'nin işgali nedeniyle 54 ürün grubunun İsrail'e ihracatına kısıtlama getirdiğini açıklamıştı.

Erdoğan son açıklamayı 24 Nisan'da yaptı: “Artık İsrail'le yoğun ticari ilişkilerimizi sürdürmüyoruz, o iş bitti.”

“Erdoğan, Osmanlı İmparatorluğu'nu yeniden kurmanın hayalini kuruyor”

Katz, önceki paylaşımında şöyle demişti: “Erdoğan, Osmanlı İmparatorluğu'nu yeniden kurmayı hayal ediyor. Müslüman Kardeşler'in adamı Erdoğan, İsrail'i yok etmeyi, Kudüs'ü fethetmeyi ve Müslüman dünyasına liderlik etmeyi hayal ediyor. Erdoğan, Diriliş dizisini izlemelisiniz Dizi Kuruluş TV ve diziler için hayal kurmaya devam edin” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Katz'ın Erdoğan'ı eleştiren sözlerini “ciddi ve alçakça” olarak nitelendirerek, “Gerçekleri tüm çıplaklığıyla dile getiren Cumhurbaşkanımızın hedef alınması, İsrail hükümetinin zihniyetinin göstergesidir.” Söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir