İstanbul merkezli “egzotik hayvan” kaçakçılığı: 36 gözaltı

İstanbul Başsavcılığı koordinasyonunda İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kaçakçılığın önlenmesi ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan yabani bitki ve hayvanlarda Uluslararası Ticaret Sözleşmesine aykırı davrananları hedef almak için çalışma yaptı. CITES). .

Bu suçlara karıştığı değerlendirilen 11 şüphelinin teknik ve fiziki takibini yapan ekipler, şüphelilerin suçtan elde ettiği gelirin belirlenmesi için Türkiye Bankalar Birliği ve MASAK ile iş birliği yaptı.

Ekipler, 17 Ocak-29 Nisan tarihleri ​​arasında İstanbul merkezli 15 ilde aralıklı olarak düzenlediği operasyonlarda şüphelilerin kimlik ve adreslerini tespit ederek 36 şüpheliyi yakaladı.


565 egzotik hayvan ele geçirildi

Adreslerde yapılan aramalarda 18 hayvansal ürün, 52 çip ve çip okuma cihazı, 3 bin 215 hayvanlı yüzük bilezik ve ruhsatsız ateşli silah ele geçirildi.

Operasyonda yakalanan şüphelilerden 27'si emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakılırken, 29 Nisan'da yakalanan 9 şüpheli ise adliyeye sevk edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir