Londra'nın ilk Müslüman belediye başkanı Sadiq Khan üçüncü dönem için seçimi kazandı

İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti adaylarının mağlup olduğu seçimler İşçi Partisi'nin yükselişini doğruladı.

REKLAM

İki dönem Londra belediye başkanı olan İşçi Partisi'nin Müslüman adayı Sadık Han, İngiltere'deki yerel seçimlerde üçüncü kez seçildi.

Oyların yaklaşık %44'ünü toplamayı başaran belediye başkanı, en büyük rakibi Muhafazakar Parti milletvekili Susan Hall'un 11 puan önünde yer aldı.

Genel seçim öncesinde iktidardaki Muhafazakar Parti adaylarının ağır kayıplar verdiği seçimler, kamuoyu yoklamalarının da gösterdiği gibi İşçi Partisi'nin yükselişini doğruladı.

Khan 1,88 milyonun üzerinde oy alırken, onu 812 bin oyla Muhafazakar Parti adayı Susan Hall takip etti.

Toplam 6,2 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu ve seçimlere katılım oranının %40,5 olarak açıklandığı Londra'da Hall, geçerli oyların %32,2'sini aldı.

Eski başbakanlar Theresa May ve Boris Johnson'a karşı yarıştığı bilinen komedyen Jonathan David Harvey de Londra belediye başkanlığı yarışına katıldı.

Başında çöp tenekesi, süper kahraman kostümü ve “Kont Binface” lakabıyla aday gösterilen Harvey, geride 5 adayı bırakarak yaklaşık 24 bin oy aldı.

Sadık Han Kimdir?

Sık sık söylediği gibi, Pakistanlı bir otobüs şoförü ve bir terzinin oğlu olan Khan, yedi kardeşiyle birlikte Güney Londra'da üç odalı bir belediye dairesinde büyüdü. Maddi zorluklara rağmen hukuk fakültesinden mezun olmayı başaran Khan, 2005 yılında İşçi Partisi milletvekili seçilmeden önce insan hakları avukatı olarak çalıştı.

2016 seçimlerinde başkent Londra'nın ilk Müslüman belediye başkanı olan Khan, şehrin kültürel çeşitliliğini, liberalizmini ve kozmopolitliğini yansıtan bir simge olarak görülüyordu.

Bu, tarihsel olarak üst düzey politikacıları arasında çeşitlilik konusunda güçlü bir geçmişe sahip olmayan Birleşik Krallık'ta önemli bir başarı olarak görüldü.

Düşük maliyetli barınma, çocuklara ücretsiz okul yemeği, düşük ulaşım maliyetleri ve Londra'daki azınlık gruplara genel destek gibi pek çok başarılı politikayı hayata geçiren siyasetçi, aynı zamanda arabaların şehre giremedikleri alanları genişletmesi ve şehir dışına çıkmaması nedeniyle de eleştiriliyor. trafiği engeller, suç oranları artar.

İktidar partisi üçüncü oldu

Sonuçları açıklanan 106 seçim bölgesinde İşçi Partisi, ilçe sayısını 42'den 50'ye, belediye meclisi üye sayısını da 955'ten 1.140'a çıkardı.

Ülkede iktidarda olan Muhafazakar Parti, elindeki 16 belediyenin 10'unu kaybetti. Muhafazakarlar, belediye meclisindeki 986 sandalyenin 473'ünü rakiplerine kaptırdı.

Seçimde Muhafazakar Parti'yi yenerek ikinci sırayı alan parti ise Liberal Demokrat Parti (LibDem) oldu. LibDem, sonuçları açıklanan 106 seçim bölgesinin 12'sinde lider parti olurken, belediye meclisi üye sayısını da 417'den 521'e çıkardı.

Manchester ilçe başkanlık yarışını İşçi Partisi'nden Andy Burnham kazanırken, Steve Rotheram Liverpool'da oy pusulasındaydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir