Mısır istihbarat şefi ve Hamas heyeti 'Gazze'de ateşkes ve esir değişimi' konusunu görüştü

Hamas'tan yapılan açıklamaya göre, heyet başkent Kahire'ye gelerek Mısır istihbarat şefi Kamil ile görüştü.

Toplantıda Hamas heyeti, hareketin ulusal taleplerini iletmenin yanı sıra, İsrail'in saldırılarını tamamen durdurmasına, Gazze Şeridi'nden çekilmesine, güç nedeniyle yerlerinden edilen Filistinlilerin geri dönmesine izin verecek bir anlaşma istediğini belirtti. menşe yerleri. Kolayca ikamet edin ve Filistinlilere yardım ve yeniden yapılanmaya başlayın.

Ayrıca heyet, Hamas'ın, Filistinlilerin karşılığında İsrailli mahkumların serbest bırakılmasını sağlayacak bir mahkum değişim anlaşmasına varmaya istekli olduğunu bildirdi.

Heyet, Hamas'ın tüm Filistinli gruplarla ulusal hedeflere ulaşılması, başkenti Kudüs olan tam egemen bir Filistin devleti kurulması ve Filistinlilerin kendi kaderlerini tayin hakkıyla birlikte anayurtlarına dönmeleri konusundaki ısrarını dile getirdi.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi'nde ateşkes ve esir değişimi için görüşmelerin dün Mısır'ın başkenti Kahire'de yeniden başlayacağı bildirildi.

Al-Qahera News televizyon kanalının Mısır'ın üst düzey kaynaklarına dayandırdığı haberinde, “Gazze'de barışın sağlanması için Pazar günü Kahire'nin toplantılara ev sahipliği yapacağı” belirtiliyor.

İsrail'in “Walla” adlı internet sitesine konuşan iki üst düzey yetkilinin ifadesine göre, İsrail dış istihbarat teşkilatı Mossad Direktörü David Barnea ve iç istihbarat teşkilatı Shin-Bet (Shabak) müdürü Ronen Bar, konuyu görüşmek üzere Kahire'ye geldi. yeni ateşkes turu. ve Gazze Şeridi'nde tutuklu değişimi müzakereleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir