NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den Çin Uyarısı: “İkinci Dünya Savaşı Sonrası…” – Son Dakika Dünya Haberleri

Stoltenberg, Washington'a yaptığı resmi ziyaretin bir parçası olarak Wilson Merkezi düşünce kuruluşunda konuştu.

ABD'nin kendi başına çok büyük bir ülke olduğunu ancak NATO müttefikleriyle birlikte “çok daha güçlü” olduğunu belirten Stoltenberg, tüm müttefiklerin birbirini desteklemesi halinde saldırıların önlenebileceğini söyledi.

Stoltenberg, Avrupa ülkelerinin ortak savunmaya çok daha fazla katkı sağladığını vurgulayarak, şöyle konuştu: “Avrupa ülkeleri savunma harcamalarını rekor seviyelere çıkardı” dedi.

Stoltenberg, bugün ABD Başkanı Joe Biden ile yapacağı toplantıda yeni savunma rakamlarını açıklayacağını, 20'den fazla NATO müttefikinin bu yıl gayri safi yurt içi hasılalarının (GSYİH) yüzde 2'sini savunmaya ayıracağını söyledi.

Stoltenberg, 5 yıl önce yalnızca 10 kadar NATO üyesinin GSYİH'larının yüzde 2'sini savunmaya yatırdığını hatırlattı.

RUS-UKRAYNA SAVAŞI

Ukrayna'ya, gerektiği sürece yılda en az 40 milyar avroluk askeri desteği de içeren mali taahhüt önerdiğini hatırlatan Stoltenberg, “Moskova bizi bekleterek caydıramayacağını anlarsa savaş biter.” değerlendirmesini yaptı. daha hızlı bitir.”

Stoltenberg, Rusya'nın bugün ve gelecekte “saldırının sonuç getirmeyeceğini” anlaması için çaba gösterilmesi gerektiğini, Ukrayna'nın NATO üyeliğine yakınlaştırılması için çalışmaya devam edeceklerini ve bu kapsamda birçok adım attıklarını kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in NATO ülkelerini “ikna etmede” başarısız olduğunu iddia eden Stoltenberg, bu nedenle Ukrayna'ya güçlü desteğin devam ettiğini söyledi.

Stoltenberg, “Saldırgan, uzun yıllardır Ukrayna'ya karşı saldırgan bir tutum sergileyen Rusya'dır. Biz de Ukrayna'nın yasal meşru müdafaa hakkını destekliyoruz.” dedi.

Putin'in nüfuz alanını yeniden inşa etmeye çalıştığını savunan Stoltenberg, bir NATO müttefikine saldırı hazırladığına dair hiçbir belirti olmadığını söyledi.

ÇİNCE

Stoltenberg, Ukrayna'daki savaşın güvenliğin bölgesel değil küresel bir mesele olduğunu gösterdiğini vurgulayarak, Çin'in Rusya'yı desteklediğini kaydetti.

“Çin, Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana yaşanan en büyük çatışmayı körüklüyor” Stoltenberg ayrıca Pekin'in Batı ile iyi ilişkiler sürdürmeye çalıştığını da söyledi.

Stoltenberg, “Çin'in ikisine de sahip olamayacağını” belirterek, bu ülkenin Kuzey Kore ve İran'la da yakın ilişkileri olduğunu vurguladı.

NATO genel sekreteri, Çin'in “rotasını değiştirmemesi” halinde müttefiklerin Pekin'in faaliyetlerini maliyetli hale getirmeye hazırlıklı olmaları gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir