Özgür Özel, CHP genel merkezinde yazarımız Mustafa Balbay'ın sorularını yanıtladı: – Son Dakika Türkiye, Siyaset Haberleri

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, AKP ve MHP'de seçim sonrası kargaşa devam ederken, önemli başarılara imza atan CHP'de sanki kaos varmış gibi sunmak istediklerini belirterek, şöyle konuştu: “İktidara yürüyoruz. Bu süreçte CHP'nin içi de normalleşecek. “İç düzenimizde tüm kural ve kurumları uygulayacağız” dedi.

Özel, CHP genel merkezinde Cumhuriyet'e yaptığı özel açıklamada partiye, CHP'nin hedeflerine ve Türkiye gündemine ilişkin görüşlerini şöyle anlattı:

KILIÇDAROĞLU'NUN AÇIKLAMALARI: Türkiye'nin mevcut şartlarında Sayın Kemal'le diyaloğumu en iyi şekilde sürdürmeye çalışıyorum. Başta “Hançer” olmak üzere yaptığı açıklamalar kamuoyunda tartışma konusu oldu. Tartışmaları netleştirmek benim değil Kemal Bey'in yapacağı bir şeydir. Kemal Bey'e siyasette çok yakın olan, gördüğüm bazı arkadaşlar şöyle kaygılı: “Kemal Bey siyasetin tamamen dışında kalırsa biz de siyaset yapamayız.” Belki Sayın Kemal de bu kaygıdan etkilenmiştir. Bu partiye verilen hiçbir emek boşa gitmeyecektir. Bunu zamanla herkes görecek.

ÖN SEÇİM VE TEKLİF: Parti içinde özellikle ön seçimlere ilişkin birçok beklentinin olduğunu biliyorum. Bütün bunlar gerçeğe dönüşecek. Kota cumhurbaşkanının tekel mekanizması olmayacak. Kadın ve gençlik kollarına sınırlı kontenjan vereceğiz ve tüm parti organlarının seçmeli kadrolara sahip olmasını sağlayacağız. Ancak liste büyük ölçüde ön seçimlere göre belirlenecek.

PARTİ İÇİNDE NORMALLEŞME: Yerel seçim sonrası gündeme getirdiğim normalleşme aslında olması gerekenin, demokratik olanın arayışıdır. Bu anlamda parti içinde de normalleşecek. Ben CHP'liyim, bu partiden kimse değilim. Tek hedefim var: Kojenerasyonu elektriğe dönüştürmek. (Masadaki anketler gösteriliyor) İzleyicilerin burada ne söylediğini görüyor musunuz? “En çok sevdiğim kişi Mansur Yavaş” diyor. Kim? Ekrem İmamoğlu. Sonra ben geliyorum, sonra Erdoğan geliyor. CHP lideri AKP liderini geçti. CHP'nin iktidara gelmesi için ne gerekiyorsa yapacağım. Sayın Mansur'un sizlere ilettiği iki temenni, CHP'nin bütünlüğü ve CHP'nin toplumun her kesiminden oy alma ortamının devamı, yüzde yüz katıldığım hedeflerdir.

GİYOTİN OLMADAN: Yerel seçim sürecinde özellikle aday seçme aşaması sancılı geçti. Daha sonra CHP'ye üye olup CHP'nin başarısızlığı için çalışanlar oldu. Bunları yerel düzeyde disipline etmek sağlıklı sonuçlar doğurmaz. Merkeze çektik. Benim düşünceme göre bu, partiden acımasızca ihraç edilme olayı değil. Partiden attınız, CHP'den başka hiçbir şeyi umursamayanlar var. Onların da ruhlarını mı sökeceksin? Burada sistematik bir zarar verilmediyse affetmeliyiz.

TÜM BELEDİYELERLE PAYLAŞIN: Belediyeler Birliği'nin milyarlarca dolarlık yatırım fırsatı var. Bugüne kadar bu meblağın neredeyse yüzde 99'u Halk İttifakı'na bağlı belediyelere gitti. Şu anda toplam nüfusun %65'ini yönetiyoruz. Belediyeler Birliğinden alacağımız pay aynı olacak. Kalan payı diğer partilerden seçilen başkanlara bölüştüreceğiz.

BELEDİYELER ARASI İLETİŞİM: Yılmaz Büyükerşen'in büyük katkılarıyla belediye başkanlarımız arasındaki iletişimi ve paylaşımı güçlendireceğiz. Belediyeleri ilgilendiren bir yönetmelik Meclis'te onaylandığında derhal anlamını açıklığa kavuşturup tüm Belediyelerle paylaşacağız. Belediyelerdeki başarılarımızın devamında yeni tarihi yazacağız.

DÜNYA ÇAPINDA İLGİ: Bugünlerde Azerbaycan'dan haber bekliyorum. Diyalog ortamı oluşturuldu. CHP'nin Batı ile ilişkilerinde genel olarak bir sorun yok. Çin ve Rusya liderlerinden davet var. Şunun için söylüyorum mesela Manisa'da “Erdoğan dünya liderleriyle buluşuyor. O giderse kim gidecek? Böyle bir algı oluştu. Bunu da yok edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir