Polonya bir kez daha Belarus sınırında tampon bölge oluşturuyor

Belarus'un 2021 yılında Ortadoğu ülkelerinde turizm ofisleri açmasıyla sınır, bu ülkelerden Avrupa'ya gitmek isteyen göçmenler için önemli bir geçiş noktası haline geldi.

REKLAM

Polonya Başbakanı Donald Tusk, sınır saldırısında bir askerin ciddi şekilde yaralanmasının ardından Belarus sınırında 200 metrelik tampon bölgenin önümüzdeki hafta başında yeniden kurulacağını söyledi.

Belarus'un 2021 yılında Ortadoğu ülkelerinde turizm ofisleri açmasıyla sınır, bu ülkelerden Avrupa'ya gitmek isteyen göçmenler için önemli bir geçiş noktası haline geldi.

Avrupa Birliği, bu yeni yasadışı yolun Belarus tarafından kriz yaratmak amacıyla açıldığını iddia ediyor. Belarus, göçmenlerin Polonya sınırına yönlendirilmesine yardım ettiği yönündeki suçlamaları reddediyor.

Tusk, sınıra yakın bir yerde düzenlediği basın toplantısında, “Mümkün olduğunca 200 metrelik tampon bölgeyi hızlı bir şekilde yeniden kurmamız tavsiye edildi… önümüzdeki hafta başında böyle bir karar vermeye hazırız” dedi.

Halkın ve yardım çalışanlarının sınıra yaklaşmasını engelleyen tampon bölge, ilk olarak 2021 yılında milliyetçi Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) hükümeti tarafından hayata geçirildi.

O dönemde insan hakları savunucuları, sınırda sıkışıp kalan kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere göçmenlere yardım çabalarını engellediğini söyleyerek bu hareketi eleştirmişti.

Son haftalarda sınırı yasadışı yollardan geçmeye çalışan göçmenlerin sayısında artış oldu ve sınır muhafızları çok sayıda şiddet olayı bildirdi.

Salı günü sınır çitinin üzerinden bıçaklanan Polonyalı bir askerin hayatı tehlikede.

Savunma Bakanı Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, Polonya'nın sınırda konuşlu 5.500 askerin sayısını artırmaya hazır olduğunu söyledi ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

Polonya, Belarus ile sınırı güçlendirmek için 10 milyar zloti (82,2 milyar lira) harcamayı planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir