Samsung'un UNDP Türkiye işbirliğiyle hayata geçirdiği İnovasyon Kampüsü programı mezunları projelerini sundu – TEKNOLOJİ

Samsung Türkiye ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), 26 Mart'ta Samsung İnovasyon Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte İnovasyon Kampüsü programı altıncı dönem mezunlarını ağırladı. Program kapsamında Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri için Yapay Zeka ve Veri Bilimi konularında kapsamlı eğitim alan genç mezunlar, etkinlikte geliştirdikleri projelerin sunumunu gerçekleştirdi. Deneyimli Samsung çalışanlarından oluşan bir ekip, genç mezunlara mentorluk desteği sağlayacak.

Samsung Electronics Türkiye ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye işbirliğiyle hayata geçirilen İnovasyon Kampüsü programı altıncı dönemine giriyor. Program, örgün eğitim alanı dışındaki gençleri en son teknolojiler, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH), yapay zeka ve çalışma hayatına hazırlık gibi konularda donatmayı, yaratıcılıklarını ve üretkenliklerini topluma aktarma fırsatı vermeyi amaçlıyor. yaşadıkları topluma fayda sağlayacak projeler. İnovasyon Kampüsü programının altıncı döneminde yaklaşık üç ay boyunca öğrenciler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri için Veri Bilimi, Yapay Zeka Teknolojilerinde Cinsiyet Eşitliği, Önyargı ve Etik, İşe Hazırlık ve Sunum Becerileri ve İlham Verici Konuşma konularında eğitim alarak, projeler geliştirdiler. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri çerçevesinde sosyal etki üretmelerine yardımcı olacak.

Öne çıkan projeler çeşitli alanlarda sosyal fayda üretmeyi amaçlıyor

26 Mart 2024 Salı günü İstanbul Samsung İnovasyon Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte İnovasyon Kampüsü programı altıncı dönem mezunlarının öne çıkan projelerinin sahipleri projelerini anlattı. Deprem bölgesi dahil Türkiye'nin farklı illerinden programa katılan öğrenciler, SDG AI Lab'den aldıkları eğitim sonucunda geliştirdikleri toplumsal sorunlara çözüm üreten projelerle kendi başarı hikayelerini oluşturdular. programı. Sağlık, ulaşım ve afet yönetimi gibi önemli sosyal alanlarda geliştirilen projeler, 193 BM üyesi ülkenin 2030 yılına kadar ulaşılması yönünde kabul ettiği Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri paralelinde sunduğu çözüm önerileriyle dikkat çekti.

Yasin Aksu ve Mehtap Saatçı tarafından geliştirilen “Anemi Tespit Modeli” projesi, bilgisayarlı görüntüleme teknikleri ve yapay zeka ile anemi teşhisini kolaylaştırabilecek yenilikçi görsel sınıflandırma yöntemlerinin kullanılmasını öneriyor. Proje, yapay zeka ve görüntülemeye dayalı erken teşhis ve tedavi yöntemiyle SKA 3 ve SKA 4 kapsamında koruyucu sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesine yönelik yaratıcı bir çözüm sunuyor.

Cevdet Eren Özbozkurt tarafından geliştirilen “Deprem Sonrası Bölgenin Gerçek Zamanlı Analizi” projesi, deprem sonrası arazi durumunun gerçek zamanlı analizi yoluyla afetzedelere acil lojistik destek sağlanmasını amaçlıyor. İHA aracılığıyla toplanan arazi görüntülerinin yapay zeka destekli görüntü işleme teknikleri kullanılarak analizine dayanan proje, afet yönetiminde hızlı ve etkin karar alınmasına önemli katkılar sağlamayı hedefliyor.

Açelyanur Şen, Eminenur Yıldız, Kardelen Kaya ve Cevdet Eren Özbozkurt tarafından geliştirilen “İstanbul Ulaşım Hatları Kısa Dönemli Talep Tahmini” projesi, İstanbul'daki toplu taşıma hatlarının saatlik kullanımını tahmin ederek güzergah ve kaynakların ortak yönetilmesine olanak sağlamayı amaçlıyor. Toplu taşıma kullanımının daha verimli hale getirilmesi ve arttırılması. Proje, kaynak verimliliğine katkıda bulunmayı hedeflerken aynı zamanda veriye dayalı tahmin modellerinin mevcut kamu hizmetlerini nasıl daha çevre dostu ve verimli hale getirebileceğine dair olumlu bir model sunuyor.

Samsung çalışanlarından lisansüstü öğrencilere mentorluk desteği

İnovasyon Kampüsü yapay zeka programının altıncı dönemi mezunları, önümüzdeki dönemde Samsung çalışanlarından mentorluk alacak. Öğrencilere mentorluk yapmaya gönüllü olan ve kurumsal hayatta uzun yıllara dayanan deneyime sahip Samsung çalışanları da etkinlik sırasında UNDP (SDG AI Lab) tarafından verilen Yapay Zeka Hızlandırılmış Kurs eğitimini aldı. Lisansüstü öğrencilere sağlanacak mentorluk desteği kapsamında mentorlar, öğrencilerin temel becerilerinin geliştirilmesine katkı sağlayacak, kariyerlerini planlamalarına yardımcı olacak, projelerine yönelik bakış açıları kazandıracak ve genel olarak onları çalışma hayatına hazırlayacak çeşitli oryantasyonlar sağlayacaktır.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir