Sıcak havalarda su kaybını önlemek için ipuçları “Noel ikramlarınıza bir bardak su ekleyin” – SAĞLIK

Ancak özellikle sıcak havalarda yeterli su tüketiminin genel sağlık ve yaşam kalitesi üzerinde büyük etkisi olduğunu vurgulayan beslenme ve diyet uzmanı Buket Ertaş Sefer, ortalama bir yetişkinin sıcak havalarda günde en az 2-3 litre su içmesi gerektiğini söyledi. sıcak. hava durumu. Dyt, özellikle uzun tatillerde su içmeyi unutmamak gerektiğini vurguladı. Sefer, bayram ikramlarınızın yanında bir bardak su içmenizi söyleyerek su tüketimini artırmanızı önerdi. Günlük yaşamımızda deriden suyun buharlaşması, nefes alma, idrar ve dışkı üretimi yoluyla sürekli olarak su kaybı yaşarız. Ayrıca vücudun büyük bir yüzdesinin sudan oluştuğunu ve sağlıklı bir yaşam için suya ihtiyacımız olduğunu göz önünde bulundurursak, su (sıvı) ihtiyacımızı da belli bir oranda karşılamamız gerekir. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Buket Ertaş Sefer, Kurban Bayramı'nın sıcakların yoğunlaştığı bu günlere denk gelmesi nedeniyle hem ev ziyaretlerinde hem de tatil bölgelerine göre yiyecek ve tatlı tüketiminin arttığını ancak suyun yeterli olmadığını hatırlattı. tüketilir. Dyt, özellikle ev dışında tuvalete gitmek istemeyen kişilerin, misafirlerin sıklaştığı ve sıcaklığın yüksek olmasıyla birlikte ev dışında geçirilen zamanın arttığı bu özel günlerde su tüketimini sınırlandırabileceklerini açıkladı. Sefer, şöyle konuştu: “Sıcak havalarda ortalama bir yetişkinin günde en az 2-3 litre su içmesi gerekiyor. Ancak bu miktar kişinin fiziksel aktivite düzeyine, vücut ağırlığına ve çevre koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. “Su tüketiminizi artırmak sağlıklı bir yaşam tarzının önemli bir parçası ve hava sıcak olduğunda bu daha da kritik hale geliyor.” dedi. AÇLIK VE SUSUZLUK MEKANİZMALARI BİRLİKTE ÇALIŞIRDyt, açlık ve susuzluk mekanizmalarının birlikte çalıştığını söyledi. Buket Ertaş, şunları söyledi: “Sürekli gıda tüketiminin olduğu bir dönemde su ihtiyacının farkına varılmıyor. “Bu durumda az su içmek ve fazla yiyecek tüketmek de kilo alımına neden olacaktır” dedi.SU İÇMEK İÇİN ÇOK NEDENİMİZ VAR

  • Eklem sağlığını korur, organları sağlıklı tutar

Dyt, eklemlerde ve omurgada bulunan disklerin kıkırdaklarının %80 oranında su içerdiğini, eklemlerin sağlığının korunması ve darbelere karşı daha dayanıklı olması için gerekli suyun sağlanması gerektiğini açıklıyor. Sefer sözlerine şöyle devam etti: “Ayrıca tükürük ve mukus oluşumunu da teşvik ediyor. Yeterli vücut salgısı üretmek aynı zamanda organların sağlıklı kalmasına da yardımcı olur. Bu sayede örneğin gözlerimiz nemini kaybetmez ve kuruluk gibi sorunların önüne geçilmiş olur.”

  • Vücudun oksijenlenme kapasitesini artırır

Dyt, şiddetli dehidrasyon durumunda bayılma ve kalp sorunları gibi daha büyük sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceğini hatırlatıyor. Sefer, şöyle konuştu: “Kanın bileşeninin büyük bir kısmı sudur. Kanın çok fazla sulanması da bir sorundur, ancak yeterince ince olması dokularımıza yeterli oksijenin sağlandığı anlamına gelir. “Sağlıklı, susuz kalmamış bir vücutta denge otomatik olarak gerçekleşir” dedi. Dyt, suyun cilt bariyerini nemli tuttuğunu ve dış hasarlara karşı güçlü koruma sağladığını açıklıyor. Sefer, “Hava sıcak olduğunda cildiniz daha fazla nem kaybeder. Yeterli su içmek cildin su dengesini korur, esnekliğini artırır ve sağlıklı bir görünüm kazandırır. “Ayrıca nemli cilt kırışır ve geç yaşlanır” dedi.

  • Bağırsak fonksiyonunun korunmasına yardımcı olur

Dyt, sindirim sisteminin doğru çalışması ve metabolik süreçlerin sağlıklı işleyişi için suyun gerekli olduğunu hatırlatıyor. Sefer, “Besinlerin sindirimi ve emilimi suya bağlıdır. Yeterli hidrasyon, sindirim sisteminin işleyişini destekler. Bitki örtüsünün susuz kalması, yiyeceklerin kolayca hareket edememesine neden olur. Vücut susuz kalırsa, hayatta kalma mekanizması olarak dışkı da dahil olmak üzere çevresinden su çeker. “Dışkıdan su çekilirse sonuç kabızlıktır.” dedi.

  • Vücut ısısını düzenler

Dyt, suyun vücut sıcaklığının düzenlenmesinde kritik bir rol oynadığını söyledi. Sefer sözlerine şöyle devam ediyor: “Sıcak ortamlarda vücut kendi kendini soğutma mekanizmasını harekete geçirir. Cilt katmanlarındaki sıvıları buharlaştırarak (terleyerek) vücudunuzu soğutmaya çalışın. Bu daha fazla sıvı kaybına neden olur ve aşırı ısınmaya neden olur. “Bu döngüden kurtulmak için terlemeyi ve yeterli su tüketimini önlemeniz gerekiyor.”SU TÜKETİMİNİ ARTIRMAK İÇİN NE YAPILMALI?Dyt. Buket Ertaş Sefer, genel sağlığımız için önemli olan su tüketimini artırmak için şu önerilerde bulundu: “Akıllı telefonlarımızdaki uygulamaları kullanabilir veya kendi hatırlatıcılarımızı oluşturabiliriz, suyun tadı hakkında olumsuz düşünceleriniz varsa taze meyve ekleyebiliriz. Lezzetini arttırmak için tükettiğiniz suyun bir kısmını portatif ve sağlıklı şişeler kullanarak gün boyu kullanın.” Evde ya da dışarıda gözümüzün önünde bulundurarak tüketimi arttırabiliriz. Sıvı alımı sadece su ile gerçekleşmez. Suyu ihmal etmeden maden suyu ve taze sıkılmış sebze içecekleriyle sıvı ihtiyacınızı destekleyebilirsiniz.. Sıvı ihtiyacınızı desteklemek için su içeriği oldukça yüksek olan karpuz, ıspanak, çilek, salatalık, marul ve elma gibi besinlere ara öğünlerinizde yer verebilirsiniz. Menülere kocaman salatalar ekleyebiliriz. Özellikle Kurban Bayramı'nda et tüketiminin arttığı göz önüne alındığında ideal olan, kahvaltı dahil her öğünde salata tüketmek olacaktır.” Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir