Suudi Arabistan, fenomen spor antrenörünün terörizm suçlamasıyla 11 yıl hapis cezasına çarptırıldığını doğruladı

İnsan hakları savunucuları, Manahel el Otaibi adlı 29 yaşındaki Suudi kadına verilen 11 yıl hapis cezasının ülkede ifade özgürlüğünün sınırlarını gösterdiğini söylüyor.

REKLAM

Suudi Arabistan, Birleşmiş Milletler'e gönderilen bir mektupta, internet fenomeni bir fitness eğitmeninin 11 yıl hapis cezasına çarptırıldığını doğruladı.

Ancak mektupta, mahkumiyet kararının 29 yaşındaki Manahel el Otaibi'ye isnat edilen “terör suçlarıyla” bağlantılı olup olmadığına değinilmiyor.

Riyad, davanın eğitmenin sosyal medyadaki varlığıyla hiçbir ilgisi olmadığı konusunda ısrar ediyor.

Ancak insan hakları savunucuları, Manahel el Otaibi'nin mahkumiyetinin ülkede ifade özgürlüğünün sınırlarını gösterdiğini düşünüyor.

Bu aynı zamanda ülkedeki kadınların hayatlarının bazı yönlerini şaşırtıcı bir şekilde özgürleştiren Veliaht Prens Muhammed bin Salman'ın liderliğindeki ülkenin başka bir yönünü de vurguluyor.

Uluslararası Af Örgütü ve el-Otaibi'nin davasını takip eden Londra merkezli Suudi insan hakları örgütü ALQST, konuyla ilgili ortak bir açıklama yayınladı.

“Al Otaibi'ye yönelik iddialar sadece kıyafet seçimi ve internette görüşlerini ifade etmesiyle ilgili. Bunlardan bazıları arasında sosyal medyada Suudi Arabistan'daki erkek vesayet sistemine son verilmesi çağrısında bulunulması, uygunsuz kıyafetler giyildiği ve mağazalara izinsiz gidildiği videoların yayınlanması yer alıyor. bir abaya giyiyor.” Şunları beyan etti:

Suudi Arabistan'ın Cenevre'deki Birleşmiş Milletler daimi misyonu, mektubunda el-Otaibi'yi mahkum eden deliller hakkında bilgi vermedi.

Ancak davayla ilgili “asılsız ve asılsız iddiaların” bulunduğunu vurguladı.

Mahkemeye göre sosyal medya platformları Instagram, Twitter ve Snapchat'te fitness videoları yayınlayan Al-Otaibi, “ülkeye yurt içinde ve yurt dışında hakaret etmek, kamu düzenine ve toplumun geleneklerine karşı isyana teşvik etmek, yargıya ve adalete meydan okumakla” suçlandı. . belgeler.

Al Otaibi'nin gönderileri arasında kadınlar için ücretsiz kıyafet kurallarının savunuculuğu, eşcinsel hakları ve Suudi Arabistan'da erkek vesayet yasalarının kaldırılması yer alıyor.

Ayrıca “müstehcen” kıyafetler giymek ve “hükümeti devirmek” ifadesini içeren Arapça etiketler paylaşmakla da suçlandı.

Al Otaibi Kasım 2022'den beri tutuklu. ALQST'e göre Al-Otaibi'nin kız kardeşi Fouz da benzer suçlamalarla karşı karşıya kaldı ancak Suudi Arabistan'dan kaçtı.

Kingdom'dan gelen mektupta, “Hakların kullanılması ve savunulması Suudi yasalarına göre suç değildir; ancak teröristlerin eylemlerini hakların kullanılması veya savunulması olarak tanımlayarak meşrulaştırmak kabul edilemez ve terör suçlarını meşrulaştırma girişimi oluşturur.” Söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir