TBB Başkanı Erinç Sağkan'dan Tahir Elçi davasındaki beraat kararına tepki: “Mahkeme dönemin başbakanını bile dinleyemedi” – Son Dakika Türkiye Haberleri

Tahir Elçi davasında 3 polisin beraat etmesinin ardından avukatlar, Tahir Elçi'nin öldürüldüğü dört ayaklı minare önünde basına açıklama yaptı.

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, “Belki bugünkü iktidar ve bugünkü siyasi atmosfer böyle bir karar alınmasına izin vermiştir ama Tahir Elçi'nin gerçek failleri bir gün mutlaka yargı önünde hesap verecektir.” dedi. Beraat kararının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşınacağını belirten Eren, şöyle konuştu:

“Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi, yargılanan üç polis memurunu beraat ettirdi. Tahir Elçi davası bu mahkemede beraatla sonuçlandı ama biz, bu hukuk ordusunun, insan hakları, adalet ve yaşam hakkı adına burada olan bu topluluğun bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağını ve Tahir Elçi'nin bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağını ilan ediyoruz. Bu mahkeme, bu ülkenin hükümeti ve bu ülkenin Adalet Bakanlığı sonuna kadar takip edecek. Elçi'nin öldürüldüğü yeri bir kez daha hatırlatıyoruz.

“TAHİR ELÇİ’NİN GERÇEK YAZARLARI HÜKÜM ÖNCESİNDE SORUMLU OLACAKTIR”

Tahir Elçi dokuz yıl önce burada öldürülmüştü. Bugün de salonda dile getirdim. Tahir Elçi'nin vurulma süreci, İstanbul'da hakkında gözaltı kararının çıkarılmasıyla başladı. Bu süreç o karanlık gözaltı kararıyla başladı. O süreci yine meçhul bir yargı kararıyla kapatmaya çalışıyorlar. Tahir Elçi davası cezasız kalmayacak. Belki bugünkü iktidar ve bugünkü siyasi atmosfer böyle bir karar alınmasına izin vermiştir ama Tahir Elçi'nin gerçek failleri bir gün mutlaka yargı önünde hesap verecektir. Buraya sadece anma günlerinde geldik. Cumhurbaşkanımıza bu kadim mekânda verdiğimiz sözü bir kez daha anlatmaya geldik. Kararlılığımızı ve gücümüzü göstermek için bir kez daha buraya geldik. Sonuç beraat ama biz bu dosyayı temyizde Yargıtay'a, Anayasa Mahkemesi'ne ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götüreceğiz.”

“BU MAHKEME DÖNEMİN BAŞBAKANINI BİLE DİNLEYEMEDİ”

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan ise şunları söyledi: “Karar verilmedi ama kararın ne olduğunu bildiğimizi söyledik. Kararın ne olacağını yaklaşık sekiz buçuk yıldır hem soruşturma hem de yargı sürecindeki uygulamalardan biliyorduk” dedi.

Sağkan, şunları söyledi: “Tam olarak 3 bin 120 gün önce Başkan Tahir, bu şehrin tarihi dokusunun aşınmaması için açıklama yaparak, arkamızda gördüğünüz dört ayaklı minarenin önünde suikasta kurban gitti. Hayatını insan hakları mücadelesine adayan bir avukatın yaşadığı bu ciddi saldırı ve katliamın cezasız kalmaması için mücadele ettik. Ancak hem soruşturma sürecinde yürütülen adli uygulama hem de katılımcı avukatlar ve avukatlarının bu kadar ciddi ve kritik bir dosyada soruşturma ve kovuşturmanın genişletilmesi yönündeki tüm talepleri, delillerin toplanamaması ve şu hususlara dikkat çekildi: “Biz Her türlü araştırmayı yaptık ama sanık şüpheden yararlandı, masumiyet karinesidir” dedi ve beraat etti. Bu kararı vermek, en hafif tabirle ruhlarla alay etmektir. Buna izin vermeyeceğiz. Bu ülkede bir cinayet işlendi ve dönemin başbakanı “bu siyasi bir suikasttır” demişti. Bu mahkeme dönemin başbakanını bile dinleyemedi. 11 duruşmadır sanıkların yüzünü görmeden yargılama yürütüyoruz. Hukuki sonuna kadar bunu sürdüreceğiz” dedi.

Tahir Elçi Vakfı Başkanı Masum Batı, “Bugün Tahir Elçi bir kez daha mahkeme tarafından vuruldu. Failleri ve arkalarındaki karanlık güçleri ortaya çıkarana kadar bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Yoksa verdikleri cezayı biz de çekeceğiz.” hak etmek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir