TİKA'dan Pakistan'da arama kurtarma eğitimi

TİKA'dan yapılan yazılı açıklamada, Tharparkar bölgesindeki Karoonjhar dağlarında bir hafta süren eğitim, Karaçi'deki Sindh İzci Derneği Merkezi'nde düzenlenen kapanış ve sertifika dağıtım programıyla sona erdi.

Kapanış törenine ve eğitime katılan Sindh İzci Birliği ve Alkhidmat Vakfı'ndan arama kurtarma gönüllülerinin yanı sıra, Karaçi Türkiye Başkonsolosu Cemal Sangu, Sindh Hükümeti eski Baş Sekreteri ve Sindh Eyalet İzcileri Komiseri Syed Mumtaz Ali Shah TİKA Koordinatörü Karaçi Halil'e İbrahim Başaran, İHH afet yönetimi arama kurtarma uzmanı Ahmet Türkmenoğlu ve STK temsilcileri katıldı.


“TİKA, dünya genelindeki 63 ofisi ile Türkiye'nin farklı sektörlerdeki uzmanlığını paylaşıyor.”

Başkonsolos Sangu burada yaptığı konuşmada, “TİKA, dünya genelindeki 63 ofisi ile Türkiye'nin farklı sektörlerdeki uzmanlığını paylaşıyor. Pakistan'da iki ofiste gerçekleştirilen bu eğitimler, Pakistan'a ne kadar önem verdiğimizin en büyük göstergesidir.”

TİKA Karaçi Koordinatörü Başaran, dünyanın birçok ülkesinde gerçekleştirilen arama kurtarma eğitimlerini Sindh İzcileri ile başarıyla hayata geçirmekten mutluluk duyduklarını kaydetti.

Türkmenoğlu, öğrencilerin çok yüksek sıcaklıklara rağmen olağanüstü performans sergilediğini belirterek, eğitime katılan arama kurtarma gönüllülerinin hayat kurtaran bilgi ve teknikleri edinme çabalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kapanış töreni, eğitime katılan 25 arama kurtarma gönüllüsüne sertifikalarının dağıtılmasıyla sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir