Tüketiciler dikkat! Bu ürünlerde gıda sahtekarlığı daha sık görülüyor – Son Dakika Hayat, Türkiye Haberleri

Yakın Doğu Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından düzenlenen “Gıdalarda Taklit ve Tağşiş” etkinliğine Tarım Bölüm Müdürü Ercan Akerzurumlu, Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Beste Öymen ile çok sayıda öğretmen, araştırmacı ve öğrenci katıldı. Gıda Mühendisliği Bölümü, 7 Haziran Dünya Gıda Güvenliği Günü'nde.

Yakın Doğu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özge Özden ve Ziraat Bölüm Başkanı Ercan Akerzurumlu'nun açılış konuşmalarının ardından Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretmenleri, Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Artı ve Dr. Şebnem Güler ile Adana Zeytin Üretim ve Pazarlama Kooperatifi (ZEYKOOP) Başkanı Dr. Mehmet Güler sunum yaptı. Soru-cevap bölümüyle sona eren etkinlikte sunum yapan akademisyenlere teşekkür ve koza çalışması sertifikaları verildi.

BU ÜRÜNLERE DİKKAT EDİN!

Yakın Doğu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Üyesi Prof. Dr. Nevzat Arkın, dünyada her yıl 700 milyon insanın kontamine gıdalardan kaynaklanan 200'den fazla hastalıktan etkilendiğini belirterek, bu oranın yüzde 40'a ulaştığının altını çizdi. bu vakaların arasında beş yaşın altındaki çocuklar yer alıyor.

Avrupa Gıda Sahtekarlığı Ağı verilerine göre gıda sahtekarlıkları arasında yanlış ve yanıltıcı etiketlerin %47 ile ilk sırada yer aldığını söyleyen Prof. Dr. Nevzat Nakit, şunları söyledi: “İkame ürün kullanımı, seyreltme, ürün ekleme veya çıkarma yüzde 20'lik oranla en sık başvurulan hileler arasında yer alıyor. “Eksik, yanlış veya değiştirilmiş raporlama ve fikri mülkiyet hakları ihlalleri, gıda sahtekarlığının %17'sini oluşturuyor” dedi.

Adana Zeytin Üretim ve Pazarlama Kooperatifi (ZEYKOOP) Başkanı Dr. Mehmet Güler, Türkiye'de 2023 yılında 1,7 milyon ton civarında zeytin üretilirken, 216 bin ton zeytinyağı üretileceğini hatırlatarak, şunları kaydetti: Özellikle küçük ve orta ölçekli üreticilerde bilgi ve teknolojinin artması, zeytin ve zeytinyağı üretiminin maliyetlerini artırıyor.”

TAGSISH YOĞUN OLARAK ZEYTİNYAĞINDAN ÜRETİLİR

Yakın Doğu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Şebnem Güler, zeytinyağının yüzde 24 oranıyla taklit ve tağşişin en fazla olduğu ürünlerden biri olduğunu söyledi. Zeytinyağını süt, bal, safran, balık ve kahvenin takip ettiğine dikkat çekti.

Doğal zeytinyağı ile; Doktor, kanola, ayçiçeği, soya fasulyesi, pamuk, mısır, yer fıstığı, hardal, susam, haşhaş gibi rafine bitkisel yağlar ile fındık yağı, avokado yağı gibi çeşitli bitkisel yağların eklenmesinin en yaygın tağşiş örnekleri arasında yer aldığını söyledi. . Şebnem Güler, Riviera tipi yağların ve rafine yemeklik pirina yağlarının natürel zeytinyağı adı altında pazarlanmasının ciddi bir sorun olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir