Türkiye seçime yaklaşıyor: 32 ilde oy verme işlemi başladı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına göre Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu , Rize , Siirt. Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis'te ve bu illerdeki ceza infaz kurumlarında oy verme işlemi başladı.

Bu illerde oy verme işlemi saat 16.00'da sona erecek. Diğer illerde ise oy verme saatleri 8.00-17.00 arasında olacak.

61 milyon 441 bin 882 kayıtlı seçmenin bulunduğu seçimlerde 1 milyon 32 bin 610 genç ilk kez oy kullanacak. 34 siyasi partinin adaylarının yarışacağı seçimlerde ülke genelinde 206 bin 845 sandık kurulurken bine yakın seyyar sandık oluşturuldu.

81 il, 973 ilçe ve 390 ilin belediye başkanları ile 50 bin 336 meclis üyesinin belirleneceği seçimlerde, il ve kent meclisi üye seçimleri de yapılacak.

Seçimlere 34 siyasi parti katılıyor. Oy pusulasındaki partilerin sıralaması şöyle:

AK Parti 1, İYİ Parti 2, Sol Parti 3, Büyük Birlik Partisi 4, Vatan Partisi 5, Vatan Partisi 6, Demokratik Sol Parti 7, Yeniden Refah Partisi 8, Eşitlik ve Demokrasi Partisi Halk Partisi (DEM Partisi) 9, Komünist Parti Türkiye 10, Anadolu Birlik Partisi 11, Zafer Partisi 12, Halk Kurtuluş Partisi 13, Türkiye Komünist Hareketi 14, Bağımsız Türkiye Partisi 15, Gelecek Partisi 16, Yeni Türkiye Partisi 17, CHP 18, İşçi Partisi 19, HÜDA PAR 20 Hak ve Özgürlükler Partisi 21, Ocak Partisi 22, Adalet Birlik Partisi 23, Demokrat Parti 24, Güç Birlik Partisi 25, Millet Partisi 26, Milli Yol Partisi 27, Adalet Partisi 28, Parlak Demokrasi Partisi 29, MHP 30, Türkiye İşçi Partisi 31 , Demokrasi ve Terakki Partisi 32, Saadet Partisi 33, Vatan Partisi 34.


Bir zarfın içindeki pusulalar

Bir seçmen yalnızca o seçim bölgesinde yapılan seçimlerde oy kullanabilir.

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskisehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van'da seçmenler “büyükşehir belediye başkanı”, “belediye başkanı”, “kent meclisi üyesi” ve “başkan ve ihtiyar” için oy kullanacak.

Büyükşehir dışı illerde “il meclisi üyeliği”, “belediye başkanı”, “belediye meclisi üyeliği” ve “meclis başkanı ve meclis üyesi” için oy kullanacaksınız. Köylerde “il meclisi üyeliği” ve “liderlik ve ihtiyar heyeti” için oy kullanacaklar.

Büyükşehir belediye başkanlığı oy pusulası “beyaz”, il meclisi üyeliği oy pusulası “turuncu”, belediye başkanlığı oy pusulası “mavi” ve belediye meclisi üyeliği oy pusulası “turuncu” olacak “sarı” olacak. Oy pusulaları tek zarfa konulacak.

Bu seçimde hastalık veya engellilik nedeniyle yatalak kalan seçmenler için mobil oy sandıkları oluşturuldu. Bu seçmenler mobil sandıklarda oylarını kullanabilecek.


Oy verme işleminin bitiş saatinden önce sandıklar açılmayacaktır.

Oy kullanma saatinin 07.00-16.00 olduğu illerde saat 16.00'dan, diğer illerde ise saat 17.00'den önce oy sayımı yapılamıyor. Seçmen listesindeki seçmenlerin tamamı oy kullanmış olsa dahi oy verme işlemi bitmeden sandıklar açılamaz.


Önce belediye başkanının oyları sayılacak

Büyükşehirlerde sırasıyla büyükşehir belediye başkanı, belediye başkanı, belediye meclisi üyeliği ve müdür seçimine ilişkin oy pusulaları, diğer illerde ise belediye başkanı, belediye meclisi üyeliği seçimine ilişkin oy pusulaları sayılacak ve sayılacak. , il meclisi üyeliği ve müdürlük. , sırasıyla.

Türkiye seçime yaklaşıyor: 32 ilde oy verme işlemi başladı

Hamile kadınlar, hastalar ve engelliler sıraya girmeden, yaşlılar da sıraya girmeden oy kullanabilecek, bu seçmenlere yardımcı olan seçmenler de oy vermede öncelik sahibi olacak. Cep telefonu, kamera, fotoğraf makinesi gibi video kayıt cihazları veya iletişim cihazlarıyla oy verme merkezlerine girilmesi yasaklanacak.

Hiç kimse seçmenlere sandıkta kullanacakları oylarla ilgili müdahalede bulunamayacak, öneride bulunamayacak ve tavsiyede bulunamayacaktır. Seçmenler, oylarını kullandıktan sonra sandıktan ayrılacak.

Okuma yazma bilmeyen seçmen yardım isterse seçim komisyonu başkanı parti sembollerinin hangi partiye ait olduğunu açıklayacak.


Yasaklar seçim günü başladı

Bugün saat 06.00'dan gece 00.00'a kadar alkollü içkihanelerde ve halka açık yerlerde alkollü içki satışı ve her türlü alkollü içeceğin servisi veya içilmesi her ne şekilde olursa olsun yasaklanacak.

Oy verme döneminde kahvehane, kahvehane ve internet kafe gibi halka açık tüm eğlence mekanları kapatılacak, eğlence mekanı sayılan restoranlarda ise sadece yemek servisi yapılacak.

6 sayılı Türk Ceza Kanununun 6 ncı maddesinde belirtilen silahları, kamu güvenliği ve düzeninin korunmasından sorumlu olanlar dışında hiç kimsenin yanında taşımasına izin verilmeyecektir. Köy, kasaba ve şehirlerde 5237.

Oy verme günü saat 18.00'e kadar radyo istasyonları ve tüm medya kuruluşları seçimler ve sonuçları hakkında haber, tahmin ve yorum yapamayacak.

Radyoda ve tüm medyada 18.00-21.00 saatleri arasında yalnızca YSK'nın seçimlere ilişkin yayınladığı haber ve tebliğler yayınlanabilecek.

Saat 21.00'den sonra tüm yayınlar ücretsiz olacak ancak YSK gerekli gördüğü takdirde yayınların saat 21.00'den önce de yayınlanmasına karar verebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir