Ukrayna ile İsrail arasında 95 milyar dolarlık yardım paketinde Gazze'ye 1 milyar dolar tahsis edildi

İsrail'e verdiği koşulsuz destek nedeniyle hem yurt içinde hem de yurt dışında yoğun eleştirilere maruz kalan ABD Başkanı Biden, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında Kongre'nin her iki kanadından geçen dış yardım paketini imzalayarak masasına ulaştı.

Pakette İsrail'e askeri destek için 26 milyar dolar ayrıldığını kaydeden Biden, bu bölümde Gazze'ye insani yardım için de 1 milyar dolar fon ayrıldığını söyledi.

Biden, şunları söyledi: “Bu yasa aynı zamanda Gazze'deki masum insanlara gönderdiğimiz insani yardımı da önemli ölçüde artırıyor. Tasarı, Gazze'ye insani yardım için 1 milyar dolar daha ayırıyor; bu, İsrail'in gıda, temiz su, tıbbi malzeme gibi ihtiyaçlarını da içerecek. Bütün bunların sorumlusu olarak “Yardımların gecikmeden Gazze'deki Filistinlilere ulaşmasını sağlamalıdır” dedi.

Bu süreçte rehineleri serbest bırakıp ateşkese ulaşmanın Hamas için öncelikli olduğunu vurgulayan Biden, bu konuyla ilgili yoğun çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Temsilciler Meclisi'nde 4 ayrı yasa tasarısı olarak kabul edilen ve Senato'da tek pakette birleştirilen yasa tasarısı, Senato genel meclisinde dün yapılan oylamada 18 “hayır” oyuna karşılık 78 “evet” oyu ile kabul edildi.

Biden'ın imzaladığı pakette 61 milyar doları Ukrayna'ya, 26 milyar doları İsrail'e, 9 milyar doları Gazze'nin de aralarında bulunduğu savaş bölgelerine insani yardım, 8,1 milyar doları da Ukrayna'ya askeri destek için ayrıldı. Hint-Pasifik bölgesi (Tayvan) atanmıştır.


7 Ekim'den sonra İsrail'in Gazze'yi işgal etmesi

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023'te “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlere yönelik devam eden ihlallere yanıt verme” motivasyonuyla İsrail'e karşı kapsamlı bir saldırı başlattı. “

İsrail, 7 Ekim saldırılarında 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 685'i çocuk, 9 bin 670'i kadın olmak üzere 34 bin 262 Filistinli öldürüldü, 77 bin 229 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne saldırıların başladığı 7 Ekim'den bu yana 260'ı toprak işgali sürecinde olmak üzere 604 askerinin öldüğünü açıkladı.

Çatışmada 24 Kasım 2023'te 4 gün süren ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani duraklama” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli tutuklu karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi gözaltına almaya ve hapsetmeye devam ediyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail askerlerinin ve Yahudi sivil işgalcilerin saldırılarında 488 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana devam eden çatışmalarda son verilere göre 285 Hizbullah üyesi, 56 Lübnanlı sivil, 18 Emel Hareketi, 13 Hamas, 12 İslami Cihad üyesi, 7 İsrailli sivil ve 12 asker hayatını kaybetti. 2023.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir