Uluslararası Af Örgütü: BM raporu İsrail'in işlediği soykırımın kanıtlarını sunuyor

Örgütün açıklamasında, Albanese'nin 1967'den bu yana işgal altındaki Filistin topraklarındaki insan hakları durumuna ilişkin raporunun memnuniyetle karşılandığı belirtiliyor ve İsrail'in soykırım yaptığını göstermek için makul gerekçelerin olduğu sonucuna varılıyor.

Açıklamada, “BM Gazze Özel Raportörü'nün raporu, soykırımı önlemek için uluslararası eylemi teşvik edecek önemli kanıtlar sunuyor” denildi. Söylendi.


“Şimdi soykırımı önlemek için harekete geçme zamanıdır.”

Açıklamada, BM'nin “Soykırımın Anatomisi” başlıklı raporuna ilişkin değerlendirmelerine yer verilen Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnes Callamard, şu ifadelere yer verdi:

“Bu, devletler için hayati bir eylem çağrısı niteliğinde olması gereken çok önemli bir çalışmadır. (Devletler) Soykırım Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmeli ve Gazze'deki Filistinlileri korumak için bugün somut önlemler almalıdır.”

Artık soykırımı önlemek için harekete geçme zamanıdır. “Üçüncü devletler, BM Güvenlik Konseyi'nin derhal ateşkes çağrısı yapan kararını uygulamaları için çatışmanın taraflarına siyasi baskı uygulamalı ve İsrail'in, bombalamaların durdurulması ve kısıtlamaların kaldırılması da dahil olmak üzere BM kararına uyması konusunda ısrar etmek için nüfuzlarını kullanmalıdır. İnsani yardım konusunda.”

Callamard, çatışmanın tüm taraflarına küresel silah ambargosu uygulanması gerektiğini vurguladı ve Hamas ve diğer silahlı gruplara tüm sivil tutukluları serbest bırakmaları için baskı yapılması gerektiğini söyledi.


7 Ekim'den sonra İsrail'in Gazze'yi işgal etmesi

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlere yönelik devam eden ihlallere yanıt vermek” motivasyonuyla 7 Ekim 2023'te İsrail'e karşı kapsamlı bir saldırı başlattı. .”

İsrail, 7 Ekim saldırılarında 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 280'i çocuk ve 9 bin 340'ı kadın olmak üzere 32 bin 490 Filistinli öldürüldü, 74 bin 889 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da yok ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıların başladığı 7 Ekim'den bu yana 253'ü kara işgali sürecinde olan 597 askerinin öldüğünü duyurdu.

Çatışmada 24 Kasım 2023'te 4 gün süren ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani duraklama” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli tutuklu karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi gözaltına almaya ve hapsetmeye devam ediyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te İsrail güçlerinin ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 7 Ekim 2023'ten bu yana 453 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana devam eden çatışmalarda son verilere göre 249 Hizbullah üyesi, 50 Lübnanlı sivil, 12 Emel Hareketi, 13 Hamas, 12 İslami Cihad üyesi, 6 İsrailli sivil ve 11 asker hayatını kaybetti. 2023.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir