Üniversitede gerginlik: Filistin yanlısı ve karşı protestocular arasında çatışma – Son Dakika Dünya Haberleri

UCLA öğrenci gazetesi Günlük Bruintarafından hazırlanan bir rapora göre çatışma, İsrailli destekçilerin Filistin yanlısı protesto kampını dağıtmaya çalıştığı yönündeki suçlamalarla başladı.

Los Angeles İletişimden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Zach SeidlUCLA Polis Şansölyesi Genetik blokYardım talebine yanıt verdiğini doğruladı.

ABC kanalına bağlı KABCtarafından çekilen havadan görüntüler arasında Filistin yanlısı protestocuları sopalarla veya direklerle koruyan derme çatma barikatlara çarpan insanların, bazılarının ise pankart veya şemsiyelerle görüntüleri yer alıyor.

New York'taki benzer bir olayda polis Salı günü Columbia Üniversitesi'nde birkaç Filistin yanlısı protestocuyu tutukladı ve Ivy League kurumunun talebi üzerine iki haftalık bir protesto kampını dağıttı.

NE OLDU?

İsrail'in Filistin'de gerçekleştirdiği soykırıma bir başka tepki de New York'tan ABD'den geldi. Kolombiya Üniversitesi Öğrenciler yaklaşık bir hafta önce Filistin yanlısı protestolara başladı.

Kısa sürede geniş bir kesimden destek alan hareket New York Üniversitesi, Columbia Üniversitesi, Emerson College, Güney Kaliforniya Üniversitesi, Yale Üniversitesi, Texas Üniversitesi, Indiana Üniversitesi, Minnesota Üniversitesi, Ohio Eyalet Üniversitesi ve California Eyalet Politeknik Üniversitesi.Ne yayıldı?

Gösterilere polis sert müdahale ederken aralarında öğretmen ve öğrencilerin de bulunduğu en az bir öğrenci hayatını kaybetti. “570 kişi tutuklandı” bu da kamuoyuna yansıdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir