Yayla muzu da denir: Karaciğerin bir numaralı dostu ravent ve faydaları… – Son Dakika Hayat Haberleri

Kuzukulağı familyasına ait olan ravent, çok yıllık otsu bir bitki türüdür. Dağlık bölgelerde yetişen bu bitkinin sağlık açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Ravent olarak da bilinen ravent, salatalarda ve yemeklerde kullanıldığı gibi alternatif tıpta da kullanılmaktadır. Kuyu, Yayla muzu olarak da adlandırılan bu bitki nedir? İşte Ravent ve bilinmeyen faydaları…

İSTANBUL NEDİR?

Ravent, farmakolojik ve alternatif tıp alanlarında kullanılan çok yıllık bir bitkidir. Kaynatıldığında renk değiştiren yapısıyla süs bitkisi olarak da kullanılan ravent, potasyum, magnezyum ve D vitamini açısından zengindir.

Ancak diğer bitkilerde olduğu gibi raventin de aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Bu bitkiyi aşırı tüketenlerde ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Özellikle hamile kadınların ravent tüketimini en aza indirmesi gerekmektedir.

Ormangülü NEREDE büyür?

Ravent, ülkemizin hemen hemen tüm Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesinde yetişen bir bitkidir. En çok yetiştirildiği iller arasında Elazığ, Bitlis, Tunceli ve Diyarbakır öne çıkıyor. Son yıllarda talebin artmasıyla birlikte İç Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgelerinde ravent yetiştiriciliği hız kazandı.

Ravent'in bir diğer adı da Uçkun otu olarak bilinmekte ve şifalı özelliğiyle dikkat çekmektedir. Bu bitki Irak, Azerbaycan, İran gibi sınır komşularımızda da yetişiyor.

Raventin FAYDALARI NELERDİR?

Ravent, bağışıklık sistemini güçlendiren ve sağlık açısından birçok faydası olan bir bitkidir. İşte raventin bazı faydaları:

Ravent kökü kaynatılarak hazırlanan su kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olabilir.

Ravent, kanserli hücrelerin gelişimini durdurma yeteneğine sahiptir.

İştah açıcı bir özelliğe sahiptir.

Balgam söktürücü ve sindirim sistemini düzenleyici etkileri vardır.

Gaz ve mide bulantısı gibi rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olabilir.

Mide asiditesini yeniden dengeler ve sindirim sistemini destekler.

Cildi yenileyici ve canlandırıcı özelliklere sahiptir ve yaşlanmanın etkilerini azaltabilir.

Yorgunluk, baş ağrısı gibi rahatsızlıklara faydalı olabilir.

K, A, E, B1 ve B2 vitaminleri açısından zengin olan ravent, birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmış ve kanserle mücadelede araştırılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir