Yunanistan Başbakanı Miçotakis Ankara'da Erdoğan'la görüşecek: Masada hangi konular var? – Son dakika siyasi haberler

AKP Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daveti üzerine Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in 13 Mayıs'ta Ankara'yı ziyaret etmesi bekleniyor. Erdoğan'ın 7 Aralık 2023'te Atina'da düzenlenen Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nde Yunanistan'a yaptığı ziyaretle ilişkilerde yeni bir döneme girildi.

Mitsotakis ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunanistan'a yaptığı son ziyarette imzalanan Dostluk İlişkileri ve İyi Komşuluk Atina Deklarasyonu'nun ardından, her iki taraf da dostane ilişkileri ve barış içinde bir arada yaşama kararlılığını ilan etti.

Dışişleri Bakanları ile diğer ilgili Bakanlar arasında liderlik düzeyindeki iyi ilişkiler, resmi ziyaretler ve devam eden temaslar, ziyaret sonrasında da tarafların Bildirge'ye olan bağlılıklarını sürdürdüklerini göstermektedir.

İŞLEM HACMİ DEĞERLENDİRİLECEK

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Mitsotakis'in Ankara ziyaretinde amacın ekonomi, ulaştırma, bilim ve teknoloji, tarım, turizm, sağlık ve turizm gibi çeşitli alanlarda iş birliğini geliştirmeye yönelik Ortak Eylem Planı'nı ileriye taşımak olduğu belirtildi. insanların korunması. olumlu bir gündeme dayalı ilişkiler.

İki ülke liderlerinin belirlediği ortak hedef çerçevesinde Türkiye ile Yunanistan arasındaki 6 milyar dolara yakın ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkarılması için alınabilecek tedbirler de değerlendirilecek. Toplantılarda ayrıca her iki ülkenin ekonomik açıdan önde gelen iş adamlarının yeni Ortak İş Konseyi çatısı altında bir araya getirilmesi amaçlanıyor.

YUNAN ADALARI DA MASA'DA

30 Mart'tan bu yana 10 Yunan adasına seyahat eden Türk vatandaşlarına yönelik uygulanan basitleştirilmiş vize prosedürünün (varışta vize) devam etmesi konusu da görüşülecek. Batı Trakya'daki Türk azınlık ile Rodos, İstanköy ve Selanik'teki Türkleri ilgilendiren konuların da gündeme alınması bekleniyor.

DÜZENSİZ GÖÇ İLE ORTAK MÜCADELE

Terörle mücadelede işbirliği ve bu konulardaki beklentilerin gözden geçirilmesi planlanırken, düzensiz göçle ortak mücadele ve bu alanda işbirliğinin ele alınması amaçlanıyor. Türkiye'nin İsrail-Filistin çatışması başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası gelişmelere ilişkin görüşlerini açıklaması bekleniyor.

ATİNA'DA İMZALANAN ANLAŞMANIN YANINDA GÜNDEMDE İKİ NOKTA VAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Aralık ayındaki ziyaretinde çeşitli alanlarda imzalanan toplam 15 anlaşmanın yanı sıra, Mitsotakis'in ziyaretinde sağlık ve tıp bilimleri ile afet ve acil durum yönetimine ilişkin anlaşmaların imzalanması da görüşülecek.

Ayrıca ziyarette Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in ortak bir açıklama yapması da Türkiye-Yunanistan ilişkilerindeki olumlu gidişatı yansıtıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir