Yunanistan Deniz Parkı ilanına Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, bugünkü açıklamasıyla 'Nostra Okyanusları' döneminde biri Ege Denizi'nde, diğeri İyonya Denizi'nde olmak üzere iki yeni Deniz Parkı ilan edeceğini duyurdu. 16-17 Nisan 2024'te Atina'da gerçekleştirilecek 'Konferansı'. Yunanistan'ın uzun süredir Ege sorunları bağlamında neredeyse tüm platformlardan yararlanmaya çalıştığı biliniyor. Son dönemde ilişkilerimizde yumuşamaya rağmen Yunanistan'ın bu kez çevre sorunlarını istismar ettiği görülüyor. “Yunanistan'a Ege'nin sorunlarını ve egemenliği uluslararası anlaşmalarla Yunanistan'a devredilmeyen bazı ada, adacık ve resiflerin statüsüne ilişkin konuları kendi gündemi çerçevesinde kullanmamasını tavsiye ediyoruz.”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “AB dahil üçüncü tarafları, Yunanistan'ın çevre programlarına ilişkin siyasi hamlelerine alet olmaması konusunda uyarmak istiyoruz. Öte yandan, uluslararası deniz hukukunun kapalı veya yarı kapalı denizlerde kıyı devletleri arasında çevre konuları da dahil olmak üzere işbirliğini teşvik ettiğini ve bu bağlamda ülkemizin Ege'de Yunanistan ile işbirliğine her zaman hazır olduğunu hatırlatmak isteriz. . Deniz. Bu vesileyle, Yunanistan'ın statüsü tartışmalı coğrafi oluşumlar üzerinde yaratabileceği somut durumları kabul etmeyeceğimizi bir kez daha vurgulamak isteriz. “İki Ege ülkesi arasındaki sorunlar bağlamında söz konusu deniz parklarının hukuki bir sonucu olmayacağını yineliyoruz.” (İHA)Bu içerik Metin Yamaner tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Sakarya'da bayram öncesi aile katliamı!  En büyük oğul anne ve babasını, yaralı erkek kardeş ise en büyük erkek kardeşini öldürdü.Sakarya'da bayram öncesi aile katliamı! En büyük oğul anne ve babasını, yaralı erkek kardeş ise en büyük erkek kardeşini öldürdü.
CHP Genel Başkanı Özgür Özel 3 günde 3 ameliyat geçirdi!  Değişiklik dikkat çektiCHP Genel Başkanı Özgür Özel 3 günde 3 ameliyat geçirdi! Değişiklik dikkat çekti
Uşak'ta muhteşem manzara!  Ekipler müdahale ettiUşak'ta muhteşem manzara! Ekipler müdahale etti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir