Biyoçeşitlilik Bilimleri Müzesi açılışa hazırlanıyor – Son Dakika Bilim Teknoloji Haberleri

Bilimsel koleksiyonların titizlikle korunduğu müzede mamut, dinozor ve balinaların dev replikalarının yanı sıra çok sayıda bitki türü, böcek, memeli, sürüngen, balık, yengeç, ıstakoz, mercan ve çok eskilere ait fosiller de bulunuyor. milyonlarca yıl önce. .

Atatürk Üniversitesi öz kaynakları, Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı'nın desteğiyle üst düzey bilimsel araştırmalar yapmayı, biyoçeşitliliği korumayı ve topluma eğitim açısından katkı sağlamayı amaçlayan müzenin temeli atıldı.

Eğitim amaçlı öğrencilere açık olan ve bu yıl içerisinde resmen açılması planlanan müzede, alanında uzman yabancı bilim insanları da yurt dışından gelerek araştırmalar yapıyor.

“Bu müze Türkiye'de ilk”

Merkezi ziyaret eden Rektör Çomaklı, Senato toplantısını Biyoçeşitlilik Bilim Müzesi'nde gerçekleştirdiğini belirterek, “Araştırma merkezi bünyesinde kurulan bu müze Türkiye'de bir ilktir ve dünyada benzerleri bulunmaktadır” dedi. dedi.

Çomaklı, müze kurulmadan önce yurtdışındaki örnekleri gezerek incelediklerini söyledi.

Müzenin böcek ve bitki koleksiyonlarının zenginleşmesine üniversitenin ilgili fakültelerinin önemli katkılar sağladığını belirten Çomaklı, şöyle konuştu: “Türkiye, Erzurum ve üniversite için çok önemli bir ünite oluşturduk. Üniversite dışında başka kaynak kullanmadık. Kaynaklar Her şey yolunda giderse devlet adamlarımızın katılımıyla resmi açılışını gerçekleştireceğiz. Şu anda okullardan çok ziyaretçi geliyor ve sembolik olarak da buranın onlarca kişinin çalışacağı bir merkez haline gelmesi. uluslararası araştırmacılar” dedi.

Merkezin ve müzenin bu seviyeye gelmesi için gece gündüz özveriyle çalışan müzenin kurucu profesörlerinden Rektör Çomaklı Prof. Dr. Levent Gültekin ve Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Doç. Dr. Neslihan Gültekin teşekkür etti.

Biyoçeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Biyoçeşitlilik Bilim Müzesi'nin kurucu müdürü Prof. Dr. Gültekin, araştırma merkezi ile müzenin birlikte çalışacağı ülke çapındaki bu projenin 5 yıl önce başlatıldığını da anlattı.

Merkezde “Biyoçeşitlilik Animalia”, “Biyoçeşitlilik Plante”, “Taksonomi ve Moleküler Sistematik” ve “Etkileşimli Eğitim” olmak üzere 4 laboratuvarın yanı sıra paleo çeşitlilik, böcekler, bitkiler, kuşlar, memeliler, sürüngenler ve su yaşamına ilişkin sergilerin yer aldığını ifade eden Dr. Gültekin: kaydetti:

“Birim, 60 yıllık bir geçmişe sahip, 250 bin birey ve 10 bin türden oluşan olağanüstü sergiler, koleksiyonlar, laboratuvarlar ve eğitim ortamlarıyla donatılmış. Türkiye'nin ulusal biyoçeşitlilik koleksiyonunun başlangıç ​​noktası ve bir numarası olan bu tesisi, konusunda uzman bilim insanlarımız ve öğrencilerimizle güçlendirmeye ve katkı sağlamaya devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir