Londra'daki UCL'nin önünde Filistin dayanışma protestosu düzenlendi

İngiltere'nin en iyi okullarından biri olan University College London'ın (UCL) öğrencileri, ana kampüsün dışındaki Gower Caddesi'nde toplanarak üniversitenin İsrail ile işbirliğini protesto etti.

Öğrenciler ve aktivistler, UCL'e İsrail'e mali destek sağlayan şirket ve bankalarla olan işbirliğini sonlandırması ve üniversitenin İsrail'in Gazze'deki savaş suçlarını kınaması çağrısında bulundu.

Kampanyacılar ayrıca İngiliz hükümetine İsrail'e silah satışını durdurması ve ateşkes çağrısında bulundu.

UCL önünde Filistin'e destek gösterisi yapılırken, karşı kaldırımda da İsrail'e destek gösterisi düzenlendi.

İki eylem arasında geniş güvenlik önlemi alan polis, göstericilerin kaldırımdan inip karşıya geçmesini engellemeye çalıştı.

İsrail'e destek gösterisi düzenleyen İtay isimli aktivistin, Filistin'e destek veren aktivistlerin bulunduğu bölgeden geçmeye çalışması üzerine polis, aktivisti bölgeden uzak bir noktada durdurdu.

Bir süre polis kontrolünde tutulan aktivist, İsrail yanlısı aktivistlerin olduğu tarafa götürüldü.

Öte yandan polis, Filistin'e destek veren 3 kişiyi gözaltına aldı. Polis ayrıca üzerinde İngilizce “özgürlük” yazan ve duvarları yıkan beyaz güvercin resminin yer aldığı pankarta da el koydu.


Öğrenciler Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kampüs protestolarına katıldı ve çadır kurdu

UCL öğrencileri ana kampüs bahçesinde çadırlar kurarak, ABD'deki Columbia Üniversitesi'nde başlayan ve birçok üniversiteye yayılan Filistin yanlısı gösterilere katılmıştı.

Üniversite yönetimi, üçüncü gün başlayan protestolar nedeniyle okulda güvenlik önlemlerini artırdığını açıklayarak, kimlik belgesi olmayan öğrenci ve çalışanların kampüse girişine izin verilmeyeceğini söyledi.

Londra Üniversitesi Goldsmiths College kütüphanesinde Filistin'e destek amacıyla 5 haftadır düzenlenen oturma eylemi, okul yönetiminin öğrencilerin taleplerinin karşılanması için çaba göstereceğine dair söz vermesiyle dün sona erdi.

Kuyumcular yönetimi, okulun etik yatırım politikasını gözden geçireceğini ve Filistinli öğrencilere üniversite bursları vereceğini duyurdu.

Okul ayrıca İsrail tarafından öldürülen Filistinli El Cezire gazetecisi Şirin Ebu Akile'nin adının bir konferans odasına verilmesi önerisini de destekleyeceğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir